Діалог на підвищених тонах
Як урядовці пояснювали львів’янам «формулу Штайнмаєра» і чим це закінчилося
8У вівторок, 8 вересня, до Львова прибуло троє представників уряду для обговорення конфліктної ситуації навколо «формули Штаймаєра» та початку розведення військ на Донбасі. Своєрідне роз’яснювальне турне під навою «Діалоги про Україну» стало запізнілою відповіддю влади після вуличних акцій протесту та заяв окремих місцевих рад про неприйняття запропонованого сценарію розв’язання проблеми окупованих територій. ZAXID.NET розповідає про перебіг та результат емоційного діалогу між урядовцями та львів’янами.
***
Після зустрічей в Івано-Франківську та Рівному троє представників українського уряду прилетіли до Львова. Переконувати місцеві громади у відсутності «зради» доручили політичному директору МЗС Олексію Макеєву, заступниці міністра оборони Аліні Фроловій та першого заступника міністра у справах ветеранів Антона Колумбета.
Зустріч призначили у палаці залізничників, відомому під назвою «Рокс». Початок «діалогу» затримався через запізнення київських гостей. На сцені актового залу урядовцям мали скласти компанію голова ЛОДА Маркіян Мальський та голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Півтисячі місць у залі заповнили обласні та районні чиновники, працівники бюджетних сфер, ветерани АТО та громадські активісти. У першому ряду розташувалися представники духовенства та колишній голова ЛОДА, а нині – народний депутат Олег Синютка.
Урядовці та представники влади Львівщини під час «Діалогів про Україну» (фото ZAXID.NET)
Настрої в залі свідчили про те, що приязної зустрічі урядовцям очікувати не варто. Із годинним запізненням всі троє з’явилися на сцені «Роксу». На їхніх обличчях було помітно втому та напруження. Попередні «діалоги» в Івано-Франківську та Рівному теж відзначалися неприхильністю аудиторії.
«Дякую, що вчасно прибули! То від усіх», – вказуючи на зал підколов київських гостей Олександр Ганущин.
Серед членів «президії» саме він цього вечора став головним антагоністом представників уряду та своєрідним рупором громади. Натомість Маркіян Мальський зайняв уже звичну для нього позицію модератора, що намагається втримати рівновагу на натягнутій линві нервів, емоцій та звинувачень.
«Щиро перепрошуємо за запізнення. На жаль, затрималися колеги. Самі знаєте, які зараз корки», – почав із вибачень голова ЛОДА.
Він закликав присутніх не вдаватися до політичних промов чи гасел і передав слово представнику МЗС Олексію Макеєву. Лаконічний виступ останнього зайняв всього дві хвилини. За цей час дипломат встиг повідомити присутнім декілька тез: «ніякої капітуляції немає», «мир настане лише після перемоги», «запорукою перемоги стане єдність громадян, армії, уряду та медіа».
Далі своє вступне слово виголосила заступниця міністра оборони Аліна Фролова. Вона зосередилася на технічних обставинах розведення військ на лінії розмежування.
«Розведення відбувається на відстань один кілометр від лінії розмежування. Воно є дзеркальним. Тобто мають бути відведені не тільки наші війська, але й війська супротивника. Якщо цього не відбувається, розведення припиняється. Загальна довжина лінії розведення у всіх трьох пунктах складає 3 кілометри з 410 кілометрів лінії зіткнення », – пояснила представниця міністерства оборони.
Заступниця міністра оборони Аліна Фролова розповіла про порядок відведення військ на Донбасі (фото ZAXID.NET)
Вона наголосила, що розведення військ не є самоціллю, а одним із засобів досягнення миру. Після заспокійливого виступу Аліни Фролової слово взяв перший заступника міністра у справах ветеранів Антон Колумбет. Як і його колеги, він теж обрав розмірений та виважений тон, щоб розповісти про сферу своєї відповідальності: державну політику щодо соціального захисту учасників бойових дій.
«Я постараюся задати дещо інший дискурс, ніж задається нашими гостями», – з таких слів розпочав виступати Олександр Ганущин.
Голова обласної ради виступав різко та емоційно. Він двічі наголосив на тому, що нова команда на чолі з президентом починає трактувати Мінські домовленості абсолютно в «проросійському змісті». Далі Олексанлр Ганущин змалював негативний для України розвиток подій після виборів на Донбасі: легітимізацію окупаційних адміністрацій, згортання західного вектора міжнародної політики, курс на федералізацію України.
На противагу такому апокаліптичному сценарію політик розповів про «зовсім інший шлях країни, що бореться до кінця». У відповідь на ці слова Олег Синютка в першому ряду схвально закивав головою.
«Примирення починається з відведення військ, повної деокупації і контролю за кордоном. А реінтеграція починається з діяльності сітки військово-цивільних адміністрацій, безлічі судових вироків за організацію референдумів, участь у незаконних військових формуваннях та участь в окупаційних адміністраціях. А вже в кінці цієї реінтеграції десь на горизонті маячать – місцеві вибори», – виклав своє бачення Олександр Ганущин.
Голова Львівської облради Олександр Ганущин гаряче полемізував із гостями з Києва (фото ZAXID.NET)
Промова політика викликала оплески в залі. На критику голови ЛОДА відповів дипломат Олексій Макеєв, який наголосив, що жодної легітимізації «ЛНР-ДНР» бути не може, а жодного кілометра території здано не буде. При тому представник МЗС визнав, що інформацію про формулу Штайнмаєра громадянам вчасно не пояснили. Після цього зустріч перейшла у формат запитань та відповідей.
Спочатку до мікрофона підходили ветерани АТО та родичів загиблих на війні. Урядовцям довелося вислуховувати емоційну критику та звинувачення в намірах здати країну агресору. Лунали цитати Аденауера: «Краще пів Німеччини, але цілком, ніж уся Німеччина наполовину» і Черчилля про народ, який вибирає між війною і ганьбою.
«Приєднуючи Донбас, ми можемо втратити всю Україну», – озвучив страхи аудиторії голова Львівської обласної спілки офіцерів України, полковник запасу Петро Костюк.
Усі фото ZAXID.NET
Батько загиблого під Луганськом військового заявив урядовцям, що «не збирається ні з ким брататися чи урівнюватися в правах з ворогами», а ветеран АТО Іван Смага перейшов на крик, згадуючи своє перебування на війні.
«Про яке відведення військ можна говорити на своїй території. Я патріот, я націоналіст! Не будіть в нас звіра, який буде захищати своє лігво!», – кричав ветеран у мікрофон.
Далі гостей з Києва звинуватили в сприянні «руському міру», відсутності патріотизму та інших смертних гріхах. Хтось навіть помітив, що на логотипі «Діалогів про Україну» слово «Україна» нібито написано з маленької літери, що мало свідчити про приховане бажання організаторів злити національні інтереси.
Урядовці намагалися до кінця витримати виважений тон спілкування, однак час від часу «пливли» під натиском залу і самі зривалися на емоції. Аліна Фролова розповіла, що вона родом з Краматорська, брала участь у Революції Гідності, не входить у команду Зе і ніколи не бачила Зеленського. А дипломат Олексій Макеєв почав вживати недипломатичні вирази про бажання вигнати «москальську заразу» з України.
Завершився діалог виступом одіозної львівської активістки Лесі Турашвілі, яка зі спокійного тону швидко перейшла на крики в мікрофон, вимагаючи відставки начальника поліції Львівщини Василя Віконського. Маркіян Мальський оголосив про завершення півторагодинної зустрічі. Її учасники вийшли у фойє поспілкуватися з пресою.
«Ми намагалися донести, що ніякої зради не було і буде. Нам це вдалося», – невпевнено підвів підсумки зустрічі Олексій Макеєв.
Запізнілий «діалог» в опозиційному Львові для представників уряду перетворився на очікувану обструкцію та хвилю звинувачень. Пояснення молодих посадовців місцеву публіку не переконали. Чи вдасться владі розвіяти сумніви та протестні настрої на заході країни, стане відомо у найближчі кілька тижнів.