До дня волонтера

Сьогодні - Міжнародний день волонтера. Він відзначається з ініціативи ООН вже тридцять років.

БлогиЯрина Боренько , 5 грудня 2015 418
Ярина Боренько
Експерт і тренер з прав людини і демократичного громадянства

До дня волонтера.

Я день волонтера відзначала і раніше, були якось то конференції, то обговорення, то ще щось суттєве. Міжнародні дні, призначені якійсь діяльності, в ідеї робляться для того, щоб підвищити суспільну обізнаність, створити нові суспільні запити, вирішити, як діяти з новими викликами. У совковій ментальності усі ці дні – це ритуал надання подяк і грамот, привітань, квітів, а потім розборок – чому грамоти дали одним і не дали іншим.

Ще однією важливою рисою «совка» є те, що грамоти і подяки видаються людям, а не волонтерським структурам. Тому що волонтерські структури, як і будь які утворення, які перебувають поза впливом влади вважаються для неї небезпечними. Слід віддати належне, що в теперішній Україні починаються якісь трансформації – той же «Волонтерський десант» при Міноборони та інші намагання створити структури, які б дозволяли співпрацювати, а не антагонізувати, викликають певну повагу. Закономірно, що такі ініціативи відторгуються частиною волонтерського середовища як такі, що мають на меті «приручити» волонтерських рух.

Для волонтерів, які виявили бажання йти на конструктивну співпрацю з владою, важливо зберегти свою незалежність і діяти так, щоб та співпраця створювала більше користі для тих, кому вони допомагають, важливо зберегти свою репутацію і не ув’язнути в нечесні ігри. Важливо залишитися собою, але також важливо не перетворити свою волонтерську діяльність в самоціль. Якщо немає впевненості, що ти себе не скомпрометуєш, то краще зупинитися.

Для волонтерів, які вирішили, що будуть рятувати світ, перебуваючи в опозиції до влади, важливо пам’ятати, що є потреби, при вирішенні яких ми так чи інакше стикатимемося з державними структурами.  Тому важливо теж залишитися собою, і на хвилі несприйняття теперішньої влади не стати маріонеткою в руках таких самих, які хочуть стати владою. Бо якщо волонтерство зливається з опозиційними політичними силами, то це те ж саме, що воно зливається з провладними структурами. Якщо не має впевненості, що ти себе не скомпроментуєш у ніші опозиційності, то краще зупинитися.

Значення волонтерства у нас мілітаризоване. І справа не в тому, хто більше долучився до перемоги. Справа в тому, що волонтери, окрім перемоги, ще рятують життя і здоров’я бійців та інших постраждалих, допомагають їм вирішити соціальні проблеми, повернутися до мирного життя, облаштуватися на новому місці переселенцям, допомагають просто жити. Якщо в країні появиться політична сила, яка розумітиме зміст волонтерства і цінитиме якість соціального капіталу, сконцентрованого у волонтерських структурах, то це буде альтернатива. І тоді можна буде не зупинятися.

З днем волонтера. Всіх, кого це стосується.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук