Доходи голів фракцій ВР вимагають оприлюднити через суд
У Києві розпочався судовий процес, який має визначити, чи повинні депутати Верховної Ради надавати свої декларації про доходи за запитом громадян. З відповідним позовом звернувся громадський активіст Віктор Таран. Він оскаржив дії апарату Верховної Ради, який відмовився надавати декларації голови парламенту та керівників парламентських фракцій.
Директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран звернувся до апарату Верховної Ради з проханням надати декларації шістьох народних депутатів: спікера Володимира Рибака, Олександра Єфремова, Арсенія Яценюка, Олега Тягнибока, Віталія Кличка та Петра Симоненка. Йому відмовили з поясненням, що у декларації міститься конфіденційна інформація про народних депутатів та членів їхніх сімей. Після цього Віктор Таран звернувся до суду з вимогою визнати відмову незаконною, - пише Радіо Свобода.
«Вони повинні публікувати декларації або на офіційному сайті, або в офіційному друкованому виданні протягом квітня. На жаль, цього не було зроблено. Ми не знаємо, чому були порушені прямі норми закону апаратом Верховної Ради. Вони пояснюють, що керівники фракцій та керівництво парламенту прямим текстом заборонили їм це робити. Але це – прямі порушення закону. Тому важливо для громадськості створити прецедент, щоб громадськість змогла отримати доступ до усіх декларацій чиновників», – заявляє Таран.
Представник апарату Верховної Ради Юрій Долгов у суді також наголосив, що перед тим, як надати декларації, необхідно отримати згоду депутатів, адже у ній – персональні дані.
Юрист Інституту медіа права Ольга Сушко, яка представляє інтереси позивача у суді, зазначила, що в законодавстві процедура чітко визначена і апарат Верховної Ради мав надати копії із ретушуванням даних, які є конфіденційними.
«Питання про те, що у народних депутатів запитували згоду щодо надання декларацій, відводить справу від її основної суті, оскільки, позивач посилається на ті норми законодавства, які зобов’язують апарат Верховної Ради надавити ці документи на запит, не запитуючи дозволу у авторів декларації. Законодавство України передбачає, що такі декларації є відкритими. Лише невелика кількість даних, які в них містяться, є інформацією з обмеженим доступом. Ця інформація може бути ретушована», – зазначає Сушко.
У суді представник апарату Верховної Ради Юрій Долгов заявив, що відповідний дозвіл надав Арсеній Яценюк. Утім представник позивача Ольга Сушко відповіла, що Віктор Таран такого документа не отримував. Через це суд вирішив, що необхідно перевірити доказову базу в цій справі, тому оголосив перерву в засіданні до 9 серпня цього року.
Нагадаємо, цьогоріч лише третина нардепів оприлюднила декларації про свої доходи.