Довибори у Львові: Terra абсентеїзму

Школа журналістики УКУ, 8 квітня 201315385

Вибори на вакантні місця у Львівській обласній раді проходили в інформаційному вакуумі. В обласному центрі проголосували 11-15% виборців. Закономірно перемогли розкручені партійні бренди.

«Розшукується виборець. Особливі прикмети: вік від 18 років, українське громадянство, стать і освіта не мають значення. Вимога: бути громадянином. Прохання: якщо ви відповідаєте цим критеріям, частіше приходьте на вибори».

Таке оголошення пасувало б розклеїти на львівських будинках після останніх виборів. Довибори до обласної ради на місця, що стали вакантними після виборів народних депутатів, ще раз засвідчили те, що всі й без того знають: місцеве самоврядування перебуває у глиблкій кризі.

Вертикаль державної влади, старанно вибудовувана протягом 22 років української незалежності, зробила свою справу: громадяни не розуміють функцій і значення місцевих рад. На 20-ту годину на дільниці прийшли лише 25%. Це середній показник по області – у Львові ж проголосували 11-15 відсотків виборців.

Довибори обласної ради проходили в інформаційному вакуумі. Телебачення мовчало, зовнішньої реклами, якою перед кожними загальноукраїнськими та місцевими виборами наповнюються міста та села, майже не було. Агітацію кандидати провадили мляво й неефективно, розраховуючи на партійний бренд, а не впізнаваність власного імені.

Наприклад, за кандидатів від ВО «Свобода» агітували народні депутати, обрані до Верховної Ради у відповідних округах. Однак безпосередніх зустрічей кандидатів до обласної ради з виборцями майже не було.  Тому навіть виборці, що йшли на дільницю з наміром проголосувати за свободівця, мусили довго шукати відповідного кандидата в бюлетені, бо не знали його прізвища. Навіть «Свободі», яка має чи не найбільш мотивований електорат на Львівщині, не вдалося масово поінформувати та мобілізувати своїх прихильників. Постає питання: як ця політична сила має намір піднімати маси у разі обіцяної революції?

У день виборів я питав перехожих у Шевченківському районі Львова, чи знають вони, що сьогодні довибори до Львівської обласної ради, та просив назвати прізвища бодай кількох кандидатів. Люди спершу дивувались, а по кількох секундах роздумів казали: щось чули про вибори, але точно не знають. І голосувати, відповідно, скоріш за все, не підуть.

Вони звикли, що кожна виборча кампанія – це феєрверк грошей, витрачених на рекламу. Що з кожної радіоточки і з кожного клаптика паперу їх закликають прийти на вибориі  проголосувати за того чи іншого кандидата або партію. Якщо ж виборчі бюджети врізані, нав’язливої реклами немає, виборцеві потрібно самому виявити ініціативу: довідатись, хто балотується на його окрузі, порівняти кандидатів і обрати найбільш прийнятного. А це складно й нецікаво.

Чоловік і жінка, яких я запитав, чи мають вони намір голосувати, після вже традиційного кількасекундного здивування запевнили мене, що підуть і проголосують «за хлопців зі “Свободи”». На запитання, чому саме за «хлопців зі “Свободи”», пані відповіла: «Вони найкраще колотять те болото у Верховній Раді». «Але ж вибори місцеві, львівські?», - запитав я. «Тоді не даватимуть спокійно жити Садовому», - відповіла вона. Після уточнення, що йдеться не про міську, а про обласну раду, пані подивилася на мене співчутливо й почала пояснювати, що жодної різниці між ними немає. Адреси дільниці, де треба голосувати, ці люди не знали.

Політологи часто називають місцеві вибори «каналізаційними», бо люди вибираються на них, щоб вирішити місцеві побутові проблеми. Отже, партійність кандидатів мала б відігравати другорядне значення в порівнянні з їхньою спроможністю ефективно працювати. Львівські виборці, натомість, передусім звертали увагу на партійність кандидатів, читаючи плакати з їхніми біографіями на дільницях. Із того, як змінювались емоції на їхніх обличчях, можна було побачити, як народжується вибір.

Жінка, з якою я говорю на дільниці, відмовилась називати своє ім’я, сказавши лишень, що сама була «і депутатом, і делегатом». На запитання, чим вона може пояснити таку низьку явку, каже: це зроблено спеціально. «Ніяких запрошень, ніякої реклами, навіть ніяких колосків – комусь, напевно, вигідно виставити результати цих виборів у поганому світлі», - жартує вона, натякаючи на минулорічну рекламну акцію Богдана Дубневича, від якого виборці пустомитівщини отримали символічні колоски зі стрічками.

Жінка не розуміє молодих людей, які відмовляються ходити на вибори, вважаючи, що їхній голос нічого не може змінити. «Як можна з такими виборцями розбудовувати економіку, ставати незалежними? – обурюється вона. – Бідність, у якій ми зараз опинились, нічого нам не дає, тільки породжує зраду». Каже, що їй не цікаво, до якої партії належать кандидати, головне – щоб у людини була совість і відчуття громадянства. Окремим пунктом шпетить дев’ятнадцятирічну Юлію Шимоняк, яка балотується в депутати облради: «Який з неї депутат? Яка в неї своя думка?».

Пан Роман, із яким я знайомлюсь увечері, перед закриттям виборчих дільниць, уважає, що є люди, зацікавлені у млявому перебігу місцевих виборів. Оскільки закон не передбачає мінімальної явки, навіть один правильно оформлений бюлетень робить вибори такими, що відбулись. Такий стан речей дозволяє отримати перемогу малою кров’ю – фінансово і репутаційно.

Довибори до Львівської обласної ради показали, що львів’янам гостро бракує вміння самоорганізовуватись та самим шукати вирішення для місцевих проблем. Місто, що має маґдебурзьке право з середини XIVстоліття, засвідчило, що не має великої потреби в місцевому самоврядуванні на початку ХХІ-го.

P.S.За попередніми результатам виборів перемогу на львівському виборчому окрузі №2 здобув свободівець Йосиф Ситник.

Представники ВО «Свобода», найімовірніше, потраплять до облради також за підсумками голосування в кам’янко-бузькому (Михайло Костюк) та двох бродівських округах (Юрій Шаваров і Роман Ковальчук). Кандидати від «Батьківщини» перемогли у яворівському (Іван Стецькович) та сколівському (Степан Цмоканич) округах. Городоцький район, чий депутат-мажоритарник Ярослав Дубневич є членом фракції «УДАР» у Верховній Раді, віддав більшість голосів ударівцю Володимиру Сагану. Явка в усіх округах поза обласним центром виявилась значно вищою – до 49%.

Олег Будзінський, Школа журналістики УКУ, для Vlaskor.net

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • svit 16 квітня 2013, 14:29

  депутати облради не отримують зарплати

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Chornyy Са 8 квітня 2013, 23:50

  Власне тут переплетено кілька проблем. Якщо поглянути на мапу довиборів по Україні, то спостерігається тенденція - великі міста масово проігнорували вибори, там явка до 15%, натомість село та провінція переважно прийшли на дільниці, хоча 50% планку мало хто осилив. Відповідно мегаполіси ігнорують довибори у місцеві органи, а тим паче такі рудименти совдепії як обласні та районні ради. При СРСР функція Рад народних депутатів зводилась до профанації та симуляції виборчого процесу, - як таких виборів не було, - був один кандидат блоку безпартійних та комуністів, якого призначав партком, а виборчі комісії з 6-ї ранку гриміли оркестрами та заманювали елохторат на т.зв вибори, і не дай бог на 11ту ранку не мати 95% проголосованих, - це була НП, і ДВК отримувала на горіхи за підводку партії...
  З 1990го року вибори проходили на змагальній основі, проте ніхто не пояснив навіщо ці анахроніми - обласна та районні Ради, який з них толк? Я, як виборець, розумію,що маю право проголосувати, але більшість людей не бажає брати участь у НЕПОТРІБНОМУ поході на виборчу дільницю, коли це стосується рай- та обл-, а й взагалі місцеві вибори. Що вирішує місцева рада? Кулуарно земельку пиляє разом з дозволами різноманітними? Місцеві ради ніц не вирішують в житті рядового виборця, тому, відповідно, виборці і мають десь цей фарс. Обласна та райрада мала б бути сформована, як представницька інституція, де мають засідати мери та секретарі по одному від кожної територіальної одиниці, щоб вирішувати розподіл бюджету та розвиток того чи іншого району, але бюджет спускається з Центру, і скільки крихт буде вділено в ручному режимі - вирішує уряд. Крім того, не ясно якого милого саме така кількість дупутатів вділена Законом про місцеві вибори, на холєру їх стільки, коли вони нічогісінько не вирішують? Тут є фарс, але жодної демократії, - представництва та відповідальності...
  Окремий пасаж щодо роботи дільнициць ( http://loda.gov.ua/wp-content/uploads/2013/04/%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B7%D0%BD1.pdf ), навіщо мордувати людей з 7ї ранку до 22ї, а згодом шматувати невикористані бюлетені та оформляти до ранку протоколи? Кількість виборців на кожну ДВК постійно зменшується, зараз максимально 2500 виборців, але явка сягає до 66% відсотків і взагалі до 12%(як на цих довиборах у Львові http://loda.gov.ua/oda/vybory/vybory-do-oblasnoji-rady). Якщо по моїй ДВК 11015 прийшло до 180 чоловік з 2142-х виборців, то бюлетенів всі ДВК отримують в кількості макс.к-сть +10% запасних. Цілий клондайк невикористаних бюлетенів на всіх ДВК, тонни паперу непотрібного і згаяного часу, сил та нервів! ЯК з цього вийти? Дуже просто, - ті виборці, що БАЖАЮТЬ скористатись своїм правом обирати мають ЗАВЧАСНО, за 4 тижні, у неділю, прийти до ДВК і власноручно, при всіх спостерігачах та членах ДВК написати заяву та прикріпити до неї ксерокопію паспорта громадянина України, а також отримати голографічну наліпку у паспорт, де є назва та дата виборів, а також підпис члена ДВК, що розпишеться згодом при видачі бюлетеня. Одночасно секретар ДВК має зареєструвати виборця у Системі Вибори, аби кожен виборець міг пересвідчитись самостійно про своєю реєстрацію для участі у виборах. Ввечері ДВК підіб"є всі заяви та копії на до 24.00 оприлюднить списки виборців, що зареєструвались для участі у виборах, і на основі ЦИХ даних ТВК чи ОВК замовить в ЦВК для друку рівно ту кількість, скільки зголосилось виборців по кожній ДВК, і тоді зайвих бюлетенів просто не буде. Роботу ДВК варто скоротити з 8-ї принаймні до 18ї, чи до 16-ї навіть, а саме голосування з 9-ї до 16ї, правило роботи до останнього виборця варто зберегти, а також ввести правило оприлюднення результатів відразу самими ДВК, допоки Система Вибори не прийме з ДВК електронні результати, ДВК не має права везти протоколи до ОВК чи ТВК, а останні виконують дорадчі функції та ЛИШЕ збирають протоколи для транспортування до ЦВК чи в архів, до того ж варто розписати останній термін оприлюднення електронних результатів ДВК, - 22.00, чи 24.00 дня виборів, при чому після цього терміну мають за годину оголошені попередні результати виборів, а ДВК, що халатно поставились і не встигли оприлюднити до години "Х" матимуть 48 годин для звернення до суду і через суд оприлюднити результати, в противному разі члени ДВК мають бути позбавлені оплати праці та права протягом п"яти років обіймати будь-які виборчі посади, а особи винні у фальсифікаціях, доведених судами, права довічно обіймати виборчі посади, та на 15 років права обіймати будь-які виборчі посади та права обирати, + штраф аби й по кишені вдарило. Бо зараз ДВК та ТВК-ОВК відчувають повну розслабленість і, з року в рік все халатніше виконують свої обов'язки, абсолютно не боячись жодної відповідальності. Свіжий приклад, - мої ДВК 11015 і 11016 навіть не вивішали 4 примірник протоколу про підсумки голосування, не кажучи про жодну свою постанову, що вони, згідно законодавства, ЗОБОВ'ЯЗАНІ ОПРИЛЮДНИТИ в доступних для кожного виборця, місці. Результати голосування довелось дізнаватись по тел "гарячої" лінії ЛОДА.(Велика подяка особисто від мене працівнику за допомогу.) , ба у день виборів мені довелось шукати адресу дільниці, бо жоден з сусідів не відав, де ті вибори відбуватимуться(запрошення тепер не модно розносити). Благо дядько Гугл допоміг з пошуком телефону довідки гарячої, а там сумлінно підказали, де його шукати ту ДВК... Тепер дивиною є просте виконання своїх посадових обов"язків, загальне падіння відповідальності просто жахає, не дивно, що різні ділки нечисті на руку процвітають в цій країні, механізми дієвого контролю відсутні, і отрута безвідповідальності невпинно шириться, і сумно стає від відчуття безнадії.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гість 8 квітня 2013, 22:53

  В Україні голова називається ДАХОМ.
  Сім мільйонів може і не вистачити.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук