Екс-президенти України і Польщі закликали захистити процес примирення між поляками та українцями
Колишні президенти Польщі – Броніслав Коморовський і Олександр Квасневський, та України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко, ухвалили звернення із закликом захистити процес примирення між польським і українським народами. Текст звернення було оприлюднено у Варшаві екс-президентами Польщі Броніславом Коморовським і Олександром Квасневським, а також послом України в Польщі Андрієм Дещицею, повідомив журналіст Віталій Портников у себе на сторінці у Facebook.
У тексті документу, який оприлюднив журналіст, президенти назвали польсько-українське примирення стратегічно важливим для безпеки східного флангу НАТО і Європейського Союзу, «які стоять перед викликом російської агресії проти України».
«Ми не можемо залишатися заручниками історії. Ми повинні вчитися поважати відмінні хворобливі історичні моменти й шукати в минулому, насамперед, те, що нас об'єднує», - наголосили у своєму зверненні президенти.
Колишні голови держав наголосили на необхідності шанувати могили жертв польсько-українських конфліктів, «тому що нічого в історії не вдасться витерти або зробити недійсним». Вони закликали до захисту процесу примирення між польським та українським народами.
«Закликаємо вести постійний, терплячий діалог, чинити опір націоналістичній позиції та екстремістським проявам, вчити, спираючись на правду і достовірні історичні джерела, шануючи одне одного, зміцнювати співпрацю істориків і вищих навчальних закладів, людей культури і мистецтва, вчителів та вихователів - усіх, хто формує знання, мислення і чутливість громадян наших країн, особливо молодого покоління», – йдеться у зверненні.
Як інформував ZAXID.NET, днями на місці пам'ятника воїнам Української повстанської армії в польських Грушовичах завершилися розкопки. Україна і Польща розходяться в оцінці знайдених останків.
На думку польської сторони, під пам'ятником у Грушовичах не було останків бійців УПА. Таким чином немає підстав відновлювати зруйнований поляками пам'ятник.
Водночас відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета вважає, що з 18 виявлених поховань як мінімум три - це воїни УПА.