У надрах конкурсної комісії з підбору майбутнього керівника ДП «Укрспирт» ведеться пильний аналіз більш ніж трьох десятків кандидатур. Комісії було б набагато легше, якби хтось оснастив її найпростішими фільтрами. Тоді, можливо, у списках кандидатів не виявилося б осіб з кримінальним минулим, через які прем'єр-міністр Арсеній Яценюк скасував попередній конкурс.
Процедура конкурсного відбору на заміщення посади директора ДП «Укрспирт» проходить у два етапи. На першому — необмежений ніякими умовами широке коло претендентів може пропонувати свої кандидатури. Фактично, майже хто завгодно. В результаті відсутності вхідного «фільтра» перед конкурсною комісією виявляється три з гаком десятка аплікаційних папок. До початку вересня за результатами роботи конкурсної комісії буде відібрано дві кандидатури — з них уряд і буде вибирати достойнішу фігуру.
А між тим, є нескладні фільтри, які дозволять конкурсній комісії не тільки заощадити масу дорого часу. Але і позбутися від свідомо неефективних, а в деяких випадках і небезпечних кандидатів. Почнемо з очевидного.
Фільтр №1: претендент не повинен мати в минулому епізодів зі зловживаннями.
Це очевидно ж — якщо хтось був нечистий на руку, то йому однозначно не місце серед фіналістів конкурсу на заміщення посади голови ДП «Укрспирт». Вже дуже високі ставки і великі ризики злочинних посягань. Компанія тільки вибралася з низки скандалів і останні півроку досить жваво прощається з брудними історіями минулого.
Фільтр №2: претендент повинен мати досвід управління великими виробничими підприємствами з багаторівневою структурою менеджменту.
Така структура передбачає непросту систему менеджменту. І при цьому необхідно гарантувати жорсткий контроль над потоками підакцизної продукції, високу керованість, точне формування інвестиційних пріоритетів, маневр обмеженими ресурсами.
Фільтр №3: претендент повинен пред'явити хоча б скромне портфоліо з успішними кейсами антикризового управління.
Можливо, хтось вважає, що кандидат, який пройшов «Фільтр №2», автоматично задовільняє і вимоги «Фільтра №3»? Але це не так. Цілком може виявитися, що якийсь гідний кандидат має значний послужний список — тут тобі і великі корпорації, і навіть робота в держапараті. Але якщо немає антикризового досвіду, то виникає дуже високий ризик того, що керівник не втримає управління в руках в умовах шокового обвалу на ринку, або девальвації, або навіть банальних спроб «приватизувати менеджмент» або під час атаки рейдерів.
Як такі фільтри працюють на практиці, легко побачити на прикладах конкретних кандидатур.
У медіа неодноразово циркулювали дані про те, що Анатолій Далибожик, який очолював свого часу Залучанський спиртзавод (Івано-Франківська область), а також Ніна Гаркава, яка очолювала Івано-Франківське обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, причетні до зловживань. В одному з епізодів фігурує нанесення збитку в 30,6 млн грн шляхом документально непідтвердженою закупівлею зерна сої.
Загалом, члени конкурсної комісії мають всі можливості для того, щоб відсіяти явно непрохідні і репутаційно ризиковані кандидатури. Чекати вердикту залишилося недовго.
Нагадаємо, 8 квітня 2015 прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Міністерству агрополітики скасувати результати конкурсу на заміщення посади керівника ДП "Укрспирт".
Черговий конкурс стартував 1 серпня, а фінішує він 4 вересня 2015.