Гаазький арбітраж визнав юрисдикцію у справі України проти Росії щодо Азовського моря
Міжнародний арбітражний суд у Гаазі у п’ятницю, 21 лютого, підтвердив свою юрисдикцію розглядати справу України проти Росії щодо порушення РФ Конвенції ООН з морського права. Зокрема щодо Азовського моря та Керченської протоки. Про це повідомив міністр закордонних справ Вадим Пристайко.
«Арбітражний трибунал в Гаазі підтвердив свою юрисдикцію розглядати позов України в частині Азовського моря і Керченської протоки, а також викрадення наших природних ресурсів», – повідомив він.
Він додав, що це в першу чергу стосується незаконного будівництва Росією мосту через Керченську протоку та незаконної зупинки суден, які прямують в українські порти Маріуполя та Бердянська.
У вересні 2016 року Україна подала до суду позов, у якому звинуватила Росію в порушенні Конвенції з морського права в українських територіальних водах у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.
У цій справі Україна вимагає припинити в цих акваторіях узурпацію своїх суверенних морських прав. Позов стосується всіх порушень, які вчинила Росія, – перешкоджання навігації, крадіжка корисних копалин, незаконний вилов риби, спорудження Керченського мосту та багатьох інших.
У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за Конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створили арбітраж для розгляду спору України проти РФ.
У лютому 2018-го до Постійної палати третейського суду в Гаазі подали меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано 19 лютого 2018 року.
Зі свого боку Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.
10 червня 2019 постійна палата Третейського суду в Гаазі почала слухати позов України проти Росії щодо порушення права на доступ до власних територіальних вод навколо анексованого Криму.
Зазначимо, 23 грудня Росія завершила будівництво залізничної частини Кримського мосту через Керченську протоку в анексований Крим. Відкривав міст президент Росії Володимир Путін. Перший потяг із Санкт-Петербурга до окупованого РФ Севастополя планувати запустити 23 грудня. У липні 2018 року 6 компанії, що будували так званий Кримський міст, потрапили під санкції ЄС.