Гуцули колоритно попрощалися з Різдвом ‒ під колядку з плєсом
Мешканці гір на Йордан із криги звели скульптури і у роги трембітали
До теми
У селі Яворів на Косівщині Водосвяття празнують цілим селом. На річці Рибниця щорічно до Йордану вирізають крижані скульптури: капличку, тризуби, хрести. Над ними впродовж цілого тижня працювали місцеві чоловіки. Цьогоріч припало ґаздам з участку Стоянів.
«Одні їхали по лід, інші працювали над випилюванням льоду. І ноги замочили, як те все робили. І навіть падали по груди в воду. Але всі здорові залишилися. Бо то є свята справа, тому ніхто не захворів», ‒ поділився емоціями місцевий вчитель Яворова Іван Копильчук.
Місцеві вірять у лікувальну силу води. За традицією, у банки для водиці кладуть ще й яблука, горіхи та мандарини, аби після водосвяття роздати дітям гостинці. А водицею цілий рік відганятимуть недуги.
«Ця вода цілюща, коли хтось захворів. І для худоби. І доми всі посвячуємо нею. І вся ця водичка для нас добра, лікувальна. Натщесерце цю треба водичку вживати, вона дуже помічна», ‒ пояснила місцева жителька Яворова Марія Мицканюк.
А у Криворівні Верховинського району від церкви і до Чорного Черемоша партії, тобто ватаги колядників з різних участків села, одночасно затягують з десяток коляд. Від кожного присілка іншу. Однак всі вони на одну мелодію. Є і для газди, і газдині, і дітям. Цю традицію спільної коляди відновили тут за незалежності України.
«Як писав Доник, гуцульський письменник: «Допоки ходять колядники, допоки пишуться писанки, доти і ми будем! А як не будуть ходити, то і нас не буде», – розповів голова табори «Просвіта-Світовид» з Івано-Франківська Олег Полівчак.
Поки свята тривають, у селі, по хатах, чується Христова коляда. А вже на Йордан ватаги колядників затягують коляду з плєсом ‒ в гурті. Помилуватися традицією в гори з'їжджаються гості звідусіль.
«Ми говорили з жінками з Криворівні, і вони казали, що приходили колись до них з Донецька хлопці. І казали: «От, якби ми частіше так спілкувалися, їздили одне до одного, то може би не було того, що зараз відбувається на сході країни», ‒ підсумувала дружина міського голови Львова Катерина Садова.