Інвестори сміттєпереробного заводу йдуть, як тільки з’ясовують ситуацію в Україні, – Коломієць
Основний бар’єр на шляху до залучення інвестицій в будівництво сміттєпереробних заводів в України - це відсутність державної стратегії поводження з відходами. Про це заявила радник міністра екології та природних ресурсів Світлана Коломієць в ефірі ток-шоу телеканалу 1+1 «Право на владу».
«В нас складна ситуація з накопиченням відходів в Україні. 11,4 млрд тонн було накопичено на кінець 2014 року. Проблема така, яка є в Грибовичах, є в дуже багатьох містах України – це правда. Але є інша частина цієї проблеми, яка полягає в тому, що ми щодня збільшуємо обсяги. Ми накопичуємо та нічого не робимо для переробки», - зазначила радник міністра.
За словами Коломієць, після трагедії у Грибовичах, багато розмов про те, що нам потрібні сміттєпереробні заводи, і багато хто закликають негайно їх почати будувати. Однак мало хто говорить про зворотній бік такого процесу.
«Сучасний сміттєпереробний завод коштує близько 30 млн євро. Сміттєспалювальний завод, колега звертався до цього прикладу Швеції, коштує 60 млн євро. Звідки візьмуться кошти на побудову цієї інфраструктури? З рядка тарифу в наших комунальних платежах? Чи з екологічного податку? Європейський союз, на відміну від тієї ж Польщі, або інших країн-сусідів так само не прийде і не дасть ці кошти. Тому дійсно нам треба думати про те, як залучати інвесторів», - заявила Коломієць.
За її словами, чимало інвесторів звертались і до Мінекології.
«Але коли розбираються в ситуації, в тому що твориться в країні вони йдуть. І Європейський банк реконструкції і розвитку проводив дуже ґрунтовне дослідження, з результатами якого я ознайомилася. Результати такі: основний інвестиційний бар’єр - це відсутність державної стратегії поводження з відходами. В країні має бути стратегія, має бути адаптоване до європейських вимог законодавство. І за час моєї роботи в Міністерстві ми почали це робити. Я сподіваюся, що наприкінці цього року буде стратегія за підтримки німецького агентства міжнародного розвитку, і за підтримки ЄБРР. А за депутатами буде справа цю стратегію підтримати», - розповіла радник міністра.
За словами Світлани Коломієць, іншою проблемою, яка потребує вирішення є пошук ділянки для будівництва заводів та полігонів для відходів.
«Чому Садовий не може знайти земельну ділянку? Тому що в регіоні немає консолідованого плану поводження з відходами. Регіони не домовилися між собою де в них будуть полігони, скільки їм в принципі їх потрібно», - зауважила вона.
Також важливим, на думку радника голови Мінекології, є запровадження в Україні екологічного податку.
«Хоча б частково бізнес має сплачувати за тару, упаковку, яку вводить в обіг», - важає Коломієць.