Jaceniuk zrobi wszystko możliwe, aby wschód dowiedział się prawdę o UPA

23 квітня 200914455

Arsenij Jaceniuk przez swoją Fundację Open Ukraine ("Odkryj Ukrainę") inicjuje konkurs "Wspólna historia - wspólna przyszłość". W konkursie będą uczestniczyć najlepsze wypracowania i badania naukowe uczniów i studentów z całej Ukrainy o bohaterach II WŚ oraz OUN-UPA. O tym polityk oświadczył w Łucku - informuje biuro prasowe „Frontu zmian”.

Arsenij Jaceniuk uważa, że pytanie uznania ukraińskich żołnierzy UPA będzie aktualne wtedy, kiedy to zaakceptuje i Wschód, i Zachód Ukrainy.

Według słów lidera "Frontu zmian", on obowiązkowo zrobi tak, aby mieszkańcy Wschodniej Ukrainy dowiedzieli się prawdę o żołnierzach Ukraińskiej Powstańczej Armii. "Teraz rozwiązaliśmy ten problem na regionalnym poziomie. Minie czas, i wszystko się ułoży. Ale dziś wyjść i powiedzieć: "Jutro to zrobię" oznacza tylko jedno - znów zostać prezydentem tylko jednej części Ukrainy. Nie mogę sobie na to pozwolić mimo to, że ono żyje w środku. Należy dziś patrzeć w sposób realistyczny na współczesne zagadnienia. To na Zachodzie nie jest tak popularne, ale ja nie chcę być popularny. Byłem na Wschodzie i tam mieszkają tacy sami Ukraińcy. Tym należy zajmować się każdego dnia: dawać im książki, filmy, wysyłać tam naszych ludzi, żeby oni opowiadali. I tak krok po kroku wszystko się zmieni. Zmieni się i stosunek do ukraińskich patriotów, i do języka ukraińskiego” - akcentował Arsenij Jaceniuk.

Lider "Frontu zmian" zaznaczył, że on osobiście inicjuje naukowe badania ukraińskiej historii. "Bardzo głęboko szanuję ukraińskich patriotów. Ale powiem jedną rzecz: ani ten parlament, ani następny tego nie zrobi. Objaśniam dlaczego. W zasadzie, co muszę teraz tu oświadczyć? Przyjechał Jaceniuk w jakiś obwód zachodni, gdzie ma najwyższy poziom poparcia. Co należy oświadczyć? Jak zostanę prezydentem, pierwsze, co zrobię - wniosę ten projekt ustawy. A ja mówię szczerze - nie wniosę. Dlaczego? Ponieważ potrzebny jest czas. Jedna część Ukrainy zna prawdę - 20 mln, a wschodnia część - 26 mln - nie zna prawdy. I jeśli dziś uczynię w taki sposób, to tylko pomogę tym, którzy chcą rozdzielić Ukrainę. Tylko się ucieszą - nareszcie zakończymy plan rozłamu. Ale nie my nie potrafimy wszystko za jeden dzień rozstrzygnąć. Dlatego mówię - dziś tej obietnicy nie daję. Mówię - dajcie czas" - dodał Arsenij Jaceniuk.

Довiдка ZAXID.NET

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • werd 18 червня 2009, 15:49

  nie s№dzк aby wschodni Ukraincy dali siк nabrac na propagande banderowskich ludobуjcуw, skoro w czasie 2 wojny swiatowej byli na ni№ odporni. miejsce banderowskich bestii na smietniku historii, і№cznie z SS, NKWD, UB itp.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Bomba 19 травня 2009, 22:01

  Pierdzieliж Polacz№tka to sobie moїecie. Wpierw 500 tys., potem 300 tys., kilka lat temu 200 tys., a ostatnio polscy historycy mуwi№ o 60-80 tys. wszystkich polskich ofiar z ktуrych jedna trzecia to polegli їoіnierze i partyzanci. Teraz "Polak" bredzi o "160 tys.". Niedіugo to siк okaїe, їe Polakуw zginкіo moїe z 60-70 tys. i poіowa z nich w walce lub sobie zasіuїyіa :)

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Kirylejsky 8 травня 2009, 00:00

  Poza frazeologi№ їyczeniow№ politykуw, OUN i UPA nigdy nie zostan№ uznane nawet na Ukrainie za partyzantkк narodowowyzwoleсcz№, po prostu dlatego, їe їadna autentyczna partyzankta narodowowyzwoleсcza w dziejach nie wymordowaіa bestialsko kilkakrotnie wiкcej bezbronnych dzieci, kobiet i mкїczyzn niї miaіa uczeswtnikуw.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук