Кандидати-«клони»: на один округ - три Козаки

Христина Нога, 27 вересня 201240121
Кандидати-«клони»: на один округ - три Козаки

Чому в мажоритарних округах балотуються кандидати-однофамільці, або ж «клони»?

Передісторія:

ЦВК почала реєструвати кандидатів у народні депутати 3 серпня. Вже 9 серпня на одному з округів Львівщини з’явилися кандидати-однофамільці, або ж «клони»: 8 серпня на окрузі №126 зареєструвався кандидат від ВО «Батьківщина» Олег Канівець, а вже наступного дня – безпартійний самовисуванець Сергій Канівець. Надалі така практика продовжилася і в інших округах (див. нижче).

Вже 10 серпня Центральна виборча комісія висловила свою стурбованість «поверненням до, здавалося б, печерної технології». Водночас член ЦВК Михайло Охендовський зазначив, що Центрвиборчком, відповідно до закону, зобов'язаний реєструвати цих кандидатів, оскільки їхні документи повністю відповідають необхідним нормам. При цьому він, щоправда, Охендовський закликав правоохоронні органи звернути увагу на подібні факти й адекватно відреагувати після ретельної перевірки кожного подібного випадку. За його словами, "клонування" може відповідати статті 157 Кримінального кодексу (перешкода здійсненню громадянами свого права бути обраними депутатами Верховної Ради).

На проблему звернули увагу також представники Комітету виборців України. Так, виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська висловила сумнів у тому, що використання технології кандидатів-«клонів» зможе вплинути на результат майбутніх парламентських виборів. Голова Комітету виборців України Олександр Черненко, втім, зі свого боку зазначив, що ця технологія може бути використана для фальсифікації при підрахунку голосів.

Приклади «кандидатів-клонів» на одномандатних виборчих округах Львівщини

У виборчому окрузі №121, окрім відомого самовисуванця Михайла Задорожного (депутат Львівської обласної ради, член фракції ВО «Свобода»), балотується також Іван Задорожний. Зазначимо, що іще один Задорожний балотується на окрузі №115. Окрім того, разом з ще одним депутатом Львівської обласної ради Олександром Старовойтом (кандидат від партії УДАР) балотується кандидат від КПУ Валентина Старовойтова.

В окрузі №126 ЦВК зареєструвала кандидатами двох Канівців – Олега Канівця від ВО «Батьківщина» і безпартійного самовисуванця Сергія Канівця.

В окрузі №122 поруч з відомим Тарасом Романовичем Козаком, головою правління ПП «Прайвет Канселер», зареєструвалися також Тарас Ігорович Козак і Ігор Козак. Згодом, 13 вересня, Тарас Ігорович Козак знявся з виборів.

Також на округах №116 і №117 зареєструвались кандидати в народні депутати Василь Садовий і Віталій Садовий – однофамільці мера Львова Андрія Садового.

Коментар політолога:

Анатолій Романюк

«Можна розглядати технологічну площину і площину якості самої виборчої кампанії. Якщо говорити про технологічну сторону, то досвід передвиборчих кампаній тих країн, де застосовується така методика – а вона не застосовується в демократичних країнах, лише в країнах перехідного періоду, зокрема в Росії, Україні – показує, що вона є певною мірою ефективною. За замірами, які робилися, вона дає 3-5% помилок. Спосіб – різний: людина не може визначитись і губиться, за кого їй голосувати; вона помиляється і голосує за клона; голосує не так, як вона планувала. В умовах, коли очікувані показники кандидатів є досить близькими, ця технологія може дати певний результат. Але, знову ж-таки, це залежить від того, чого від неї очікують.

З точки зору оцінки якості виборчої кампанії ми можемо говорити про те, що дана технологія хоч і не заборонена і не порушує закон, але фактично вона не сприяє вияву громадянами свого вибору. Вона перешкоджає цьому вияву. Тому, безумовно, вона йде на шкоду демократичності виборів.

Щодо того, що є два округи, на яких балотуються кандидати з прізвищем Садовий, то це, я думаю – певний варіант цієї технології. Але в даному випадку мова йде з трохи іншої позиції. Якщо ми говоримо про Львів, то чинний мер Садовий має високий рейтинг, його прізвище є досить розкрученим. Відповідно, введення в виборчий список прізвища Садового може призвести до того, що якась частина виборців, які не є добре обізнані із ситуацією на окрузі, можуть за нього проголосувати. В такий спосіб він відтягує голоси від якогось кандидата. Тобто тут не йде мова про те, що ця людина на прізвище Садовий хоче виграти, вона використовується для відтягування голосів на це прізвище».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 1

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Kovalskyy Yuriy 25 жовтня 2012, 19:49

  Козак не такий і простий.
  15-21 жовтня було проведено четвертий (завершальний) етап вуличного експрес-опитування мешканців 122 виборчого округу на предмет голосування.
  Було здійснено опитування по 1000 мешканців Жовківського та Яворівського районів області.
  Станом на року, місця в першій п’ятірці виглядають таким чином:

  Жовківський район:
  - Козак Т.Р. – 30,1%;
  - Глова І.Г. – 16,5%
  - Пазиняк В.С. – 16,3%;
  - Савуляк С.М. – 8,4%;
  - Самардак І.С. – 5,3%*;

  * частина виборців не обізнана про зняття кандидата в народні депутати.

  Яворівський район:
  - Пазиняк В.С. – 26,2%;
  - Глова І.Г. – 21,9%;
  - Козак Т.Р. – 20,7%;
  - Самардак І.С. – 5,1%*
  - Бабій Г.Я. - 3,9%

  * частина виборців не обізнана про зняття кандидата в народні депутати.

  Похибка вибірки не перевищує 3%.
  ЗГСД розвитку політичних процесів

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук