Командиру львівського «Беркута» повідомили про підозру за вбивства на Майдані
Через дії львівського підрозділу загинули три людини, 200 отримали поранення
Державне бюро розслідувань завершило розслідування щодо високопосадовців, які віддавали злочинні накази під час подій Революції Гідності 2014 року, результатом яких стали масові вбивства. Також підозри висувають безпосереднім виконавцям – силовикам. Одним із підозрюваних є колишній командир львівського підрозділу батальйону міліції особливого призначення «Беркут» Ростислав Пацеляк.
Йому повідомили про підозру у перевищенні службових повноважень, вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також вчиненні умисних вбивств та закінчених замахів на вбивство двох і більше учасників акцій протесту.
«Під його керівництвом підрозділ із Львівщини разом з іншими 18 лютого 2014 року застосували фізичну силу, спецзасоби, у тому числі світло-шумові гранати виробництва РФ, помпові рушниці, що були споряджені патронами зі свинцевою картеччю, проти мітингувальників на вул. Інститутській в Києві та прилеглих до неї вулицях. У результаті таких дій загинуло 3 особи та близько 200 отримали тілесні ушкодження, у тому числі й вогнепальні, різного ступеня тяжкості», – повідомили 22 березня у ДБР Львівщини.
Пацеляку мають обрати запобіжний захід. Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора.
«За свідченням одного із бійців, львівські беркутівці під час Майдану перебували у Києві впродовж двох ротацій. Перша тривала з 23 листопада 2013 до 8 січня 2014 року. Під час другої ротації, що розпочалася 14 січня, до Києва поїхало 130 осіб під керівництвом Пацеляка. Львівський «Беркут» перебував біля Адміністрації президента, згодом на вул. Грушевського, а 18 лютого перебував у Маріїнському парку і прилеглих вулицях. Після кривавих подій 18 лютого частина офіцерів і бійців покидали щити й поїхали у Пущу Водицю, а звідти вже самі діставалися додому. Пацеляк і близько 40 осіб залишились у Києві», – повідомили у Музеї гідності у Львові.
Нагадаємо, що підрозділ міліції «Беркут» відзначився особливою жорстокістю щодо учасників Євромайдану 2013-2014 років. Після розстрілів Небесної сотні «Беркут» був ліквідований 25 лютого 2014 року наказом тодішнього міністра МВС Арсена Авакова. З початком російсько-української війни у 2014 році значна частина екс-бійців «Беркуту» зі східних регіонів перейшла на бік Росії та опинилася в рядах терористичних формувань «ЛНР/ДНР». Окремі беркутівці опинилися на лаві підсудних за злочини проти євромайданівців, а ще частина намагалися реабілітуватися участю в АТО.
Пацеляк був звільнений і заарештований у жовтні 2015 року, але вже через місяць апеляційний суд звільнив його з-під варти і перевів під нічний домашній арешт. Генпрокуратура у 2016 році скерувала щодо нього обвинувальний акт за перевищення влади та службових повноважень, перешкоджанні професійній діяльності журналістів і проведенню мирних зібрань 18 лютого 2014 року під час мирної ходи. Святошинський суд 21 вересня 2021 року обрав Ростиславу Пацеляку запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.
P.S. У квітні 2024 року справу передали до суду.