Конституційний суд визнав неконституційною судову реформу Зеленського
До теми
Конституційний суд України визнав невідповідними Конституції низку положень закону про судову реформу, авторства президента Володимира Зеленського.
Закон (№193-IX) передбачає скорочення суддів Верховного суду з 200 до 100 суддів, проходження ними повторного кваліфікаційного оцінювання для підтвердження займаної посади, створення Комісії з питань етики і доброчесності при УСП, скорочення рівня суддівської винагороди для суддів ВС, ліквідація і новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і т.ін.
Представник президента в КСУ Федір Веніславський, повідомив, що деякі положення реформи були скасовані.
«Сьогодні КСУ ухвалив рішення по судовій реформі Зеленського. Неконституційними визнано низку положень», – повідомив Веніславський, якого цитує «РБК-Україна».
За даними джерела в суді, неконституційним визнано, зокрема, скорочення кількості суддів Верховного суду із 200 до 100, а також зменшення їхніх зарплат.
Натомість, як йдеться в опублікованому на сайті КСУ ввечері у середу, 11 березня, повідомленні:
«За результатами перевірки оскаржуваних положень Конституційний Суд визнав такими, що не відповідають Конституції, ч. 1 ст. 37, ч. 1 ст. 94, п. 3 ч. 3 ст. 135 закону «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 № 1402-VIII із змінами, внесеними законом «Про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» і деяких законодавчих актів щодо діяльності органів суддівського управління «від 16 жовтня 2019, п. 4, 5, 6, 7, 9, 10 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів щодо діяльності органів суддівського самоврядування» від 16 жовтня 2019, ч. 3 ст. 24, ст. 28, ч. 8 ст. 31, ч. 1 ст. 42, ч. 3 ст. 47, ч. 4 ст. 48 закону «Про Вищу раду правосуддя» від 21 грудня 2016 зі змінами, внесеними законом «Про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів про діяльність органів суддівського управління від 16 жовтня 2019».
Крім цього, Верховній Раді рекомендували негайно привести положення законодавства України у відповідність до цього судового рішення.
Нагадаємо, у лютому Конституційний суд визнав незаконними ліквідацію Верховного суду України у 2016 році і новий конкурс. КСУ дійшов висновку, що між юридичним статусом судді Верховного суду України і судді Верховного суду не було відмінностей.
Як відомо, 15 жовтня 2019 року Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому президентський законопроект, який передбачає значне скорочення кількості суддів Верховного суду і їхній оклад. На початку листопада Зеленський підписав його.
Тоді у Верховному суді заявили, що оскаржать судову реформу Зеленського в Конституційному суді