Лише 2% громадян активно беруть участь в екологічних ініціативах і рухах
Найгострішими екологічними проблемами громадяни України вважають засмічення природи побутовими відходами (42%) та забруднення атмосфери шкідливими викидами (39%). Знищення лісів та неякісна питна вода турбують 37% респондентів. Про це свідчать результати опитування, здійсненого фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова, повідомила Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина».
Зазначається, що дещо менша частка українського населення переймається наслідками Чорнобильської аварії (33%) та актуальною в глобальному вимірі проблемою зміни клімату (28%).
Виявилося, що більша частина населення України не розглядає екологічну складову як невід’ємний компонент поняття «сталого розвитку» суспільства. Натомість, громадяни розуміють «сталий розвиток» переважно як результат зростання економіки або ВВП (47%). Частка тих, хто розуміє поняття «сталого розвитку» саме як «врівноваження інтересів економіки, екології та суспільства» склала 34%.
На заході та в центрі України у можливість економічного зростання без шкоди довкіллю вірять відчутно більше громадян (57% та 48% відповідно), ніж на півдні та на Донбасі (37%).
В українському суспільстві ще немає усталеної традиції захисту своїх екологічних прав нарівні із іншими правами – майже третина респондентів визнали, що нікуди не звертатимуться в разі порушення їхніх прав на здорове та безпечне довкілля (31%). Близько чверті опитаних громадян звертатимуться передовсім до ЗМІ (26%) та дещо менше – до місцевих органів влади (24%). Примітно, що близько 14% громадян планують в разі порушення своїх екологічних прав звернутись передовсім до громадської організації. Водночас найменший сегмент респондентів вважає за доцільне звертатись до правоохоронних органів України: до суду (16%), до поліції (10%) чи прокуратури (7%).
Результати проведеного опитування засвідчили вкрай низький рівень залученості громадян до екологічних ініціатив чи рухів. Так, активними учасниками екологічного руху визнали себе лише близько 2% населення України. Натомість відсутність будь-якого досвіду участі в таких рухах чи ініціативах визнали загалом 82% респондентів.
Позитивним сигналом є готовність населення України вживати деяких заходів в своєму побутовому, повсякденному житті, що можуть позитивно впливати на екологічну ситуацію. Так, наприклад, економно використовувати світло, воду та електроприлади висловили готовність 71% опитаних. Близько половини від усіх респондентів готові купувати енергоощадну техніку (47%) та утеплювати власний будинок чи квартиру (52%), готові сортувати побутові відходи – 45% опитаних.
У межах дослідження, проведеного з 11 по 16 травня 2016 року, було опитано 2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.