Львівські виші відреагували на пропозиції Мінфіну урізати стипендії
До теми
Вже з нового бюджетного року стипендії можуть позбавити практично усіх, окрім пільговиків та інвалідів. Про це йдеться у відповіді Міністерства освіти і науки на інформаційний запит журналістів «Української правди». У львівських навчальних закладах через таку ініціативу Мінфіну вже зараз очікують на студентські заворушення і кажуть, що така економія однозначно відіб’ється на якості навчання.
«На наступний бюджетний рік видатки на стипендію передбачені тільки для учнів та студентів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів І-ІІІ групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», а також, аспірантам та докторантам» – йдеться у відповіді Міністерства освіти і науки на інформаційний запит «Української правди».
Оксана ― звичайна студентка хімічного факультету Франкового університету. Цьогоріч вступила на бюджет у магістратуру. За всі чотири роки навчання лише один семестр була без стипендії. Сама із Жидачева, у Львові ж мешкає в гуртожитку. Від початку навчання проживання тут подорожчало майже удвічі. Зараз це трохи менше трьох тисяч на рік. Натомість стипендію підняли на копійки, отримує зараз менше тисячі. Та якщо і її уріжуть, стимулу вчитися у багатьох спудеїв узагалі не буде.
«Дуже великий відсоток студентів живуть саме на стипендію. Не отримуючи від батьків ніякої допомоги. Відміна стипендії призведе до того, що рівень навчання зменшиться, бо більшість студентів підуть на роботу. Треба ж буде за щось жити», ― каже студентка п’ятикурсниця Оксана.
Через стипендії виші лихоманить вже не вперше, розповідають у студентському профкомі. Але щоб зовсім їх скасувати ― такого ще не було. Спудеї ж апелюють: а як же тоді новий закон України про вищу освіту? За ним стипендія має бути принаймні в розмірі прожиткового мінімуму і виплачуватися за рейтинговими списками.
«Ця норма закону по сьогоднішній день не набрала чинності і ці заяви, в якій йдеться, щоб забрати стипендії повністю, не зовсім мені зрозумілі. Ми якби будуємо нову європейську країну. Думаю, молодь, студенти, які сьогодні є рушієм змін, також це не зовсім зрозуміють», ― розмірковує голова профкому студентів ЛНУ ім. Івана Франка Андрій Білинський.
І вже напевно не змовчать, прогнозують у вишах. А тому, кажуть, нічого доброго із цього не буде. Тим паче у Міністерстві освіти вже повідомили, що ініціативу Мінфіну не підтримують.
«Міністерство освіти зайняло, на щастя, принципову позицію в тому питанні і ці права студентів треба відстоювати», ― говорить проректор «Львівської Політехніки» з економічних питань Анатолій Мороз.
Наразі йдеться про проект держбюджету на наступний рік. Якщо рекомендації Мінфіну приймуть, то вже із першого січня 2017 року кишені студентів спорожніють.