Львівський поет Микола Петренко святкує 90-річчя

На його тексти писали пісні Івасюк, Білозір, Скорик

Головні новини Львова 10.11Марічка Крижанівська, 10 листопада 2015, 17:17 858 0
дивіться також

90-річчя відзначає Микола Петренко, львівський поет, прозаїк, гуморист, публіцист, казкар, драматург.

Микола Петренко – невиправний оптиміст, хоча мав усі підстави нарікати на життя. Із рідної Полтавщини під час Другої світової війни німці вивезли його на примусові роботи у Львів, де майбутній поет потрапив у Янівський концтабір.

«Нас привезли у Львів наприкінці жовтня 1942-го року і я свої 17 років зустрічав за дротами Янівського концтабору. З того часу я корінний львів'янин», – згадує Микола Петренко.

Потім був концтабір Бухенвальд і німецький завод. За три роки в'язнів звільнили американці. Але радянська влада додому поета не впустила, натомість вислала на лісоповал на Камчатку. Так із його життя випало десять років.

Ще у неволі Микола Петренко почав писати. Дотепер зберігає свій записник часів війни, куди занотував перші вірші.

«Наше покоління добре розуміло у радянські часи, де правда, а де брехня. Але ж правда була заборонена. Тому, коли я почав писати, то всю правду свою мусив ховати у шаради, ребуси, підтекст, байку, казку», – зізнався поет.

Паралельно із журналістською роботою, Микола Петренко писав вірші.  Видав більше сотні книжок, здебільшого поезії.

Письменнику пощастило познайомитися із відомими композиторами і створити пісні з Володимиром Івасюком, Ігорем Білозором, Миколою Колессою, Анатолем Кос-Анатольським, Богданом Весоловським.

На весь Союз прогримів його романс «Намалюй мені ніч» у двох версіях – на музику Богдана Весоловського та на музику Мирослава Скорика, який виконала Софія Ротару.

«Я зрозумів, що наша пісня більше, ніж пісня, що в ній закодовано те, що було важливо для підневільного народу. Народ мав свою конституцію, конституцію пісні, слова, де все було внормовано», – додав Микола Петренко.

У кожен свій твір Микола Петренко вкладав глибший, подвійний зміст. За це ним нерідко цікавилася влада, за це втрачав роботу.

Донині у репертуарі Львівської Опери є казка «Чарівне кресало», лібрето до якої створив Микола Петренко. Це не єдиний досвід співпраці із театром. Письменник написав п'єси, які втілено на сцені львівських театрів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук