Львів'янам проведуть екскурсії «Простором Синагог»
В неділю, 4 вересня, урочисто відкриють меморіальний громадський проект «Простір Синагог». На відкритті львів'янам влаштують екскурсію оновленою площею перед синагогою «Золота Роза», а також відбудеться концерт творів львівських композиторів.
Ідею створити меморіальний громадський простір на території єврейської дільниці у центрі Львова, неподалік зруйнованої синагоги «Золота Роза», ініціювала Львівська міська рада. Проект активно підтримав Центр міської історії та товариство українсько-німецької співпраці GIZ. Протягом року, коли відбувався перший етап проекту, були законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідраш) та облаштована меморіальна інсталяція «Увіковічнення».
«Цей прецедент важливий не лише з точки зору того, що вже зроблено, але й з того, як цей простір буде надалі функціонувати. «Простір Синагог» є прикладом того, як можна зберігати історію, а також яким чином можуть співпрацювати різні інституції», - зазначив заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Андрій Москаленко.
Урочиста церемонія відкриття розпочнеться 4 вересня о 15:00. О 18:30 розпочнуться ознайомчі екскурсії «Простором Синагог». О 20:00 на площі Арсенальній відбудеться концерт творів Йозефа Коффлера та Марка Копитмана, композиторів сучасної класичної музики ХХ сторіччя.
Наступний етап робіт відбуватиметься на площі Арсенальній, де раніше була розміщена велика міська синагога. За словами очільниці управління охорони історичного середовища ЛМР Лілії Онищенко, безпосередні роботи там зможуть початись не раніше 2018 року.
«Перше, що треба зробити – адаптувати проектну документацію проекту до наших норм. На цій території вже проведені археологічні дослідження, локалізовані габарити та обриси синагоги. Я не думаю, що це може бути почато наступного року. Наступного року, якщо буде добра воля всіх, ми почнемо тільки дуже докладно опрацьовувати проектну документацію і знову її обговорювати», - каже Лілія Онищенко.
Також Лілія Онищенко зазначила, що міжнародний конкурс, який був проведений за ініціативи ЛМР для обрання найкращого проекту увічнення та ознакування єврейської спадщини Львова, включав три місця: площу синагог, старий єврейський цвинтар (нині – територія Краківського базару) та Янівський цвинтар. За словами чиновниці, берлінський архітектор Франц Решке, який переміг у цьому конкурсі, приїде до Львова на відкриття «Простору Синагог» - і тоді з ним буде обговорено можливість проектування наступного місця, а саме – старого єврейського кладовища.