«Мені гидко, але це справа студентів»
Скандал навколо доцента Львівського університету Ольги Загульської спричинив широку дискусію
0Після публікації нашої статті про викладачку Львівського університету Ольгу Загульську, яка публічно підтримує дії учасників терористичних організацій на Донбасі, у соцмережах виникла широка дискусія про межі свободи слова і про те, чи місце у вищому навчальному закладі педагогу з такими політичними вподобаннями.
Працівники Служби безпеки України перевірили блог Ольги Загульської, дали юридичну оцінку, однак складу злочину у її дописах не виявили – закликів до повалення конституційного ладу та захоплення влади там нема, а право на власну думку й погляди гарантоване кожному громадянину держави Конституцією України.
ZAXID.NET вирішив розпитати відомих львів’ян, які теж брали активну участь у дискусіях у соцмережах з цього приводу, про те чи існує межа свободи слова у воюючій країні і де саме пролягає ця межа…
***
Дисидент та правозахисник Мирослав Маринович, який і сам свого часу зазнав утисків через політичні переконання вважає, що переслідування людей з поглядами як у Загульської було б «полюванням на відьом».
Мирослав Маринович
«Я дуже багато відстраждав, коли дисидентів і їхні родини звільняли з викладацької, шкільної роботи через те, що вони дотримувалися інших переконань. Я вважаю цей принцип поганим, шкідливим і не хотів би зараз підтримувати його, бо йдеться про моїх опонентів, а не про моїх друзів», – пояснив Маринович свою позицію у розмові із ZAXID.NET.
Щодо того, чи може така людина бути викладачем в університеті, правозахисник вважає, що якщо у її діях немає складу злочину, якщо вона професійна, добра викладачка, а застережень до її праці немає, то це мали б вирішувати студенти.
«Якби я був студентом, то я б запротестував, не хотів би ходити до неї на пари. Мені було б неприємно слухати її. І це б вирішував не деканат, а студенти, якби вони заявили громадянську позицію, сказали чи їм це подобається чи ні», – підкреслив Мирослав Маринович.
Схожу позицію має також викладач Українського католицького університету, письменник та журналіст Отар Довженко. Він вважає, що відсутність реакції від студентів – це «малодушно, не по-майданівськи».
«Можливо, для звільнення цієї пані через публічне виправдання тероризму немає підстав за кодексом законів про працю. Але студенти мають цілковите право відмовитись працювати з цією викладачкою через аморальність її переконань», – вважає Довженко.
Один з найпопулярніших львівських письменників Юрій Винничук теж дивується відсутності реакції серед студентів, вважаючи, що приводом для звільнення Загульської мав б стати бойкот студентів.
Юрій Винничук
«Не треба шукати правових підстав. Для цього досить бойкоту студентів. Не розумію, чому вони дрімають?», – наголосив Винничук.
До слова, Ольга Загульська уже не вперше демонструє свої непопулярні у Львові погляди – наприклад, у 2004 році вона відкрито агітувала студентів під час своїх пар за тодішнього провладного кандидата у президенти Віктора Януковича. Тоді реакція студентів була більш радикальною – вони відкрито протестували проти такої агітації.
Десять років потому Ольга Загульська, схоже, не змінила свого позитивного ставлення до Януковича, однак тепер свої погляди студентам безпосередньо у стінах університету не нав’язує – вона їх публікує на власних сторінках у різних соцмережах.
Після публікації статті «Жертва пропаганди» Ольга Загульська через Facebook подякувала своїм колегам, «котрі в цій нелюдяній ситуації зберегли людяність та студентам, які не жбурнули в мене каміння». Викладачі та студенти кафедри фізичної географії, а також декан факультету не бачать підстав для того, щоб відсторонити доцента Загульську від освітнього процесу.
Свою позицію вони пояснюють тим, що на парах і в колективі викладачів вона не вступає в дискусії на політичні теми, а також не говорить про це зі студентами і не нав’язує свої думки під час пар. Її думка, вважають в університеті – це її приватна справа.
Однак Отар Довженко вважає, що виклад таких думок у соцмережах – це вже публічна позиція, а не приватна справа.
Отар Довженко
«Нема різниці, висловлює вона їх на парах чи ні – вони є загальновідомі, ці висловлювання можна прочитати в інтернеті. Опубліковане в інтернеті у відкритому доступі є не приватним, а публічним», – наголосив Довженко, наголошуючи, що переконання не можуть бути злочином, але публічна підтримка тероризму – безперечний злочин.
Думку про те, що потрібно розділяти особисту громадянську позицію людини та пряму підривну роботу на користь країни-агресора підтримує і Мирослав Маринович, наводячи приклад скандального журналіста Руслана Коцаби, який прямо закликав до бойкоту мобілізації.
«Якщо вона буде закликати у своїх матеріалах до антиукраїнської діяльності, тоді нехай СБУ займається нею. Тут потрібно відстежувати пряму провокативну роботу. Наприклад, затримання івано-франківського журналіста [Руслана Коцаби], який закликав до неучасті в мобілізації, я схвалюю. Це пряма дія, яка підпадає під законодавчий механізм, тим більше в час війни. Якщо ж вона [Ольга Загульська] просто висловлює у Facebook свої симпатії, то мені гидко, але я не бачу підстав для її затримання, інакше я уподібнюся росіянам – тим з ким я воюю», – вважає Маринович.
Він також риторично запитує, а якщо Ольга Загульська буде звільнена, то чи перестане вона писати у Facebook? А що робити з переселенцями з Донбасу, які в нас живуть і говорять про те, що «Путин придет, и вам всем покажет»? В тюрми саджати?
Однак Юрій Винничук має більш радикальну позицію. Він вважає, що не потрібно соромитися політичних переслідувань в умовах війни.
«Хтось може собі уявити, щоб американський професор у 1940-х роках підтримував Гітлера? Американці під час війни вивезли усіх японців у спеціальні табори. Усіх без огляду. І нічого. А зараз знімають про це сльозливі мелодрами», – каже Винничук.
Наголошує на тому, що публічна підтримка злочинів та злочинних організацій карається законом і Отар Довженко. Як приклад, він наводить низку європейських країн, у яких публічне заперечення Голокосту або схвалення нацизму карається законом. На його думку, називати публічні висловлювання на підтримку донбаських терористів та російських окупантів у час війни «висловленням власної думки» – не можна, бо це підміна понять.
«Те, що ми взагалі дискутуємо на цю тему, є для мене печальним знаком: багато років ми всі були впевнені – а дехто й залишається – що Україна не всерйоз, «понарошку». Відповідно, виступати за її розвал та знищення, підтримувати її руйнівників і ворогів – не може бути злочином, бо що ж тут такого? Це самоприниження та відсутність твердого ґрунту цінностей та переконань під ногами вже коштує нашій країні», – каже Довженко.
Тож із моральної точки зору та з позиції здорового глузду більшість львів’ян засуджують позицію Ольги Загульської. Про це свідчать, зокрема, численні коментарі на її сторінці у Facebook. Це розуміє і сама викладачка, зізнаючись, що для неї «ступінь агресивності львівського середовища – відкриття».
Утім, Мирослав Маринович справедливо зазначає, що обурення сторонніх людей, як і його особисте несприйняття поглядів Загульської, не повинне впливати на подальшу долю цієї жінки.
«Мені глибоко осоружна позиція цієї жінки. Я засуджую її як громадянку України, але думаю, що її працевлаштування в університеті має вирішуватися відповідно з законними підставами з огляду на те, чи вона професійна добра викладачка і чи її готові слухати студенти. Бо вони теж мають право голосу в університеті», – підкреслив він.
***
Варто зауважити, що у схожій ситуації доцента Київського університету ім. Т. Г. Шевченка Олександра Ярового, який минулої зими у соцмережах публічно підтримував дії «Беркуту» на Майдані і закликав до відділення Галичини від України, таки звільнили з роботи, після чого він переїхав до Москви і тепер працює у тамтешньому університеті
Студенти оголосили бойкот парам Ярового й писали заяви з проханням змінити викладача після гучних заяв Ярового із закликами до насильства і сепаратизму: «Беркут! Стреляй фашистских сук! Бей на поражение! Не жалей их!» та «Три бандерівські області – нафіг з України! До Польщі, як до 1939 називатися хлопами і бидлом». В результатів доцента філологічного факультету звільнили з роботи у квітні 2014 року.