«Мотор Січ» попри заборону постачає деталі для двигунів в РФ, — ЗМІ
Деталі для двигунів російської військової авіації постачають через іноземних посередників
Українське підприємство «Мотор Січ» попри заборону експорту військової техніки в Росію, продовжує співпрацювати з російською армією, спецслужбами і на території анексованого Криму. Про це ідеться в розслідуванні журналістів Bihus.Info.
Президент «Мотор Січі» — В'ячеслав Богуслаєв. Герой України, народний депутат кількох скликань та член комітету нацбезпеки та оборони. Богуслаєв разом із директором представництва «Мотор Січі» у Москві Петром Кононенком володіють низкою підприємств у Росії («Борисфен», «Лосиный остров», «ЦИАМ», «Авиаремонт-МС», «ВКМС» та «ВК-МС»).
Одна з цих компаній — «Борисфен» — обслуговує ФСБ. З 2015 по 2017-й ця компанія отримала 3,5 млн доларів на продовження строку роботи авіаційних двигунів моделей АІ-9В. Також АТ «Борисфен» обслуговує двигуни для кримської компанії «Універсал-авіа», яка займається авіаперевезеннями та обслуговуванням авіації в Криму. Після окупації півострову ця компанія була «націоналізована» росіянами.
ЄС, США та Україна ввели проти неї санкції. Але «Борисфен» продовжила працювати з «Універсал-Авіа» та, за даними російського порталу держзакупівель, з 2015 року отримала від неї 5 млн рублів. У 2014 році 5-ий президент України Петро Порошенко підписав заборону на експорт до Російської Федерації товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання Російською Федерацією.
Проте, за даними журналістів, «ВКМС» Богуслаєва з 2015 по 2016 роки постачала деталі для двигуна ТВ3-117 виробництва «Мотор Січ» на російський 218 авіаремонтний завод.
Представники «Мотор Січ» неодноразово заявляли, що деталі українського виробництва дійсно експортуються до Росії, проте встановлюються виключно на двигуни цивільної авіації. Але в одному з контрактів на постачання деталей, який опублікований на сайті російських держзакупівель у 2016 році, вказано, що українські деталі на 218 авіаремонтний завод приймало військове представництво міністерства оборони РФ.
Як зв’ясували журналісти Bihus.Info, є велика вірогідність, що «Мотор Січ» і надалі постачає деталі для двигунів, що використовують російські військові, - тільки тепер через боснійського посередника.
За даними міжнародної митної бази Importgenius, боснійська компанія D.O.O Inzeniring BN. відправляла вантажі з аналогічним деталями для вертольотів до Росії. Причому виключно на дві російські фірми Вячеслава Богуслаєва - «ВКМС» та «ВК-МС».
Також частини українських двигунів та силові установки постачались до Росії транзитом через іншого посередника - еміратську компанію Double Power FZE.