На Книжкову толоку у Миколаїв з'їхалися понад дві сотні письменників, театралів і музикантів
У Миколаєві на Львівщині утринадцяте влаштували фестиваль «Книжкова толока». Сюди з'їхалося 150 письменників із різних міст України, а також Чернігівський молодіжний театр, колекціонери старовинних вишиванок, барди і волонтери.
Книжкова толока вийшла за межі лише літератури. Чернігівський молодіжний театр привіз туди виставу про Швейка. А в сусідньому залі відкрили виставку старовинних народних строїв, здебільшого борщівських, але поєднали з вишиванками Гуцульщини, Бойківщини, Буковини. Таку приватну колекцію презентує львів'янка Євгенія Коцур. Розповідає, як шукала вишиванки по селах: «Ці старі речі були колись по горищах, бо починала я збирати 35 років тому. Люди тоді того ще не шанували, не цінували, витирали вишиванками лави, замотували дерева, щоб вони не мерзли взимку. А з тих мальованих тарелів кури і пси їли».
Поруч із виставкою дизайнерка одягу і майстриня Ольга Береза вчить пов'язувати хустки так, як це робили наші бабусі-прабабусі. Вона повертає у вжиток елементи історичного строю.
«У давнину кожен етнорегіон мав свій метод хусткування. І це дуже цікаво, бо ми у спадок отримали понад 30 методів хусткування, але я вважаю, що їх було значно більше», – розповіла Ольга Береза.
Утім головні заходи зосередили все ж навколо письменників. Цього разу на Книжкову толоку з'їхалося багато літераторів зі сходу і півдня України.
«У нас мало не вся Україна в ці дні. Тут великий десант із Запоріжжя, Рівненщини, Херсонщини, Чернігівщини, Слов'янська, Краматорська, Закарпаття», – розповіла організаторка Книжкової толоки Любов Хомчак.
Формат Миколаївського книжкового фестивалю запозичили собі інші міста, до прикладу, Херсон.
«Переймаємо і нам ще є чого вчитися. Вони у Миколаєві молодці, вони дуже здорово роблять цей форум. Так тримати! Це нас об'єднує: південь і захід України. Ми відчуваємо себе єдиною сім'єю», – зізнався голова Херсонської спілки письменників Василь Загороднюк.
Миколаїв став місцем зустрічі волонтерів, які активно допомагають українським воякам. Бо кілька разів на рік організатори цієї толоки везуть на схід письменників, художників, бардів.
«Ми були в Краматорську, були в Херсоні, в Запоріжжі. І коли приїжджаєш туди, там радо нас зустрічають, купують книжки, ми і на вулиці продавали. Відповідно, це вже починається стадія родинна», – розповів іконописець, волонтер Лев Скоп.