На Вінниччині планують реконструювати стару синагогу для відновлення паломництва хасидів
У Чечельнику, що на півдні Вінниччини, іудеї планують відреставрувати синагогу XVIII століття. Про це повідомив начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігор Салецький, повідомляє «День».
Як зазначається, споруда зараз у занедбаному стані: немає вікон, дверей та покрівлі, приміщення і земля під ним у приватній власності. Однак єврейська громада з Ізраїлю готова інвестувати кошти у відновлення споруди. «Нещодавно я разом із рабином, головою іудейської релігійної громади «Бейс Менахем Любавич Вінниця» Шаулем Хоровіцем відвідав Чечельник, щоб зрозуміти, у якому стані знаходиться приміщення колишньої синагоги та визначити механізми, яким чином можна повернути цю культову споруду єврейській громаді», – заявив Ігор Салецький.
Чиновник повідомив, що до війни в Чечельнику мешкала велика єврейська громада, яка становила 66% від загальної кількості населення. У 1926 році єдиним указом культове майно усіх релігійних організацій було націоналізовано. Під закриття потрапила і синагога в Чечельнику. Радянська влада облаштувала ній меблевий магазин, який існував до початку 1990-х років. Потім споруду передали у приватну власність, як комерційний об’єкт. У такому статусі вона зараз і перебуває.
На початку року єврейська громада звернулася з проханням посприяти у поверненні культової споруди. Але зважаючи на те, що споруда колишньої синагоги приватна і не є пам’яткою архітектури місцевого чи національного значення, органи держвлади не можуть надати дозвіл на її передачу. Зараз в іудеїв є два варіанти вирішення ситуації: домовлятися із власником або шукати юридичні механізми судового розірвання договору купівлі-продажу. Однак спершу єврейська громада має намір створити осередок у Чечельнику, який міг би представляти їхні інтереси.
Місцеві жителі розраховують, що під час щорічного паломництва до Умані та Брацлава, хасиди заїжджатимуть і до Чечельника.
Нагадаємо, у січні проект львівського «Простору синагог» став номінантом на міжнародну архітектурну премію Будівля року-2018 в категорії «Релігійна архітектура» від платформи Arch Daily.