Свиноферма влаштувала незаконний скотомогильник на землях атовців біля Кам’янки-Бузької
Громада виявила майже десяток захоронень із тушами поросят з мітками однієї із місцевих свиноферм
За селом Забужжя, що поблизу Кам'янки-Бузької на Львівщині, місцева громада виявила майже десяток захоронень із тушами поросят. На вухах останків мертвих тварин навіть збереглись мітки однієї із місцевих свиноферм. Та найцікавіше, що закопували відходи на ділянках, які місцева влада виділила ветеранам війни.
Мальовничі краєвиди біля річки Західний Буг, поруч із Кам'янка-Бузькою. Там отримали свої ділянки 18 ветеранів АТО. 1,5 га Степана Білика під сільськогосподарські потреби відтепер мало придатні для здійснення мрій.
«Я взяв ділянку, бо планували пасіку якусь поставити, можливо, кіз завести, будиночок для проживання і обслуговування. А виявилося: вже рік місцевий свинокомплекс проводить захоронення своїх туш. Мені здається, за той час земля вже непридатна», – розповів занепокоєний учасник бойових дій Степан Білик.
Найсвіжішу яму виявили минулого четверга. Та таких захоронень, які ще навіть не поросли травою, на цій території майже з десяток.
«Працювала ціла схема: вдень приїжджав екскаватор, викопував яму 2 на 2 метри довжиною і 4 метри, верхній шар знімав, забирав пісок і вивозив. А вночі привозили сюди щось і на ранок вже було загорнуто», – розповів депутат Кам'янка-Бузької міської ради Андрій Антонюк.
На тушках поросят місцеві активісти та депутати виявили маркування свиноферми, що розташована у с. Батятичі, з іншого боку Кам'янки-Бузької. На запит райдержадміністрації на підприємстві підтвердили, що свині їхні. А от як вони потрапили в самовільні могильники – невідомо.
«Виявили в мішку шість чи сім маленьких поросят. По кліпсах визначила. Держпродспоживчслужба заявила, що це фірми «Еко Міт». Вони стверджують, що винен водій, тому що він не повіз туди, куди треба було. Вони не знали, куди він повіз. Мав доставити на утилізацію у Жовкву», – пояснив завідувач відділу цивільного захисту Кам'янка-Бузького району Олег Хаба.
Представник фірми «Еко Міт», який прибув на місце, спілкуватись із журналістами не захотів. Проте поговорити довелося із громадою. Після довгих дискусій та пошуків трактора, техніка таки прибула. Екоінспектори відібрали пробу ґрунту у могильниках. Результати експертизи стануть відомі згодом, але ймовірна шкода довкіллю чимала.
«Залежно від терміну захоронення відходів раніше була інша концентрація, наприклад, аміаку, амонію чи нітратів. Відповідно ці речовини можуть фільтруватися в подальшому в землю, попадати в підземні джерела води, людям в криниці і так далі. Те, що забруднення в такому випадку є, це однозначно», – пояснила представниця Державної екологічної інспекції Богдана Лукасевич.
Кримінальне провадження правоохоронці вже відкрили за статтею про забруднення або псування земель відходами, шкідливими для людей та довкілля.
«Ми вже мали гіркий досвід. Півроку тому мали таку саму ситуацію і не могли притягнути до відповідальності, тому що екологічна служба не знайшла збитків і був штраф мінімальний в межах 1500 грн. Слів бракує з тією ситуацією, яка є, як підприємці себе поводять на цій території. Ми зробимо все можливе, аби, по-перше, це все ліквідувати, а потім – максимально притягти до відповідальності», – розповів голова Кам'янка-Бузької ОТГ Олег Омелян.
Міська рада та атовці будуть вирішувати що ж робити із забрудненими ділянками. Якщо ж ветерани від них відмовляться, то за словами голови ОТГ, альтернативних вільних земель в районі практично немає.