Нарізка округів: округ - під кандидата

Христина Нога, 27 вересня 201262295
Нарізка округів: округ - під кандидата

Чи була нарізка виборчих округів в Україні прозорою та об'єктивною?

Передісторія

Центральна виборча комісія встановила кількість одномандатних округів на виборах до Верховної Ради в кожному регіоні. Таке рішення було ухвалено на засіданні ЦВК 9 квітня.

Згідно з рішенням, на території Львівської області створено 12 виборчих округів. Загалом для проведення парламентських виборівв Україні створено 225 одномандатних округів на постійній основі.

Під час визначення кількості одномандатних округів ЦВК виходила з даних Державного реєстру виборців, згідно з якими кількість виборців в Україні станом на 9 квітня становила 36 млн 253 тис. 147 осіб. У законі передбачено, що округи створюють із приблизно рівною кількістю виборців із відхиленням не більше ніж 12%. ЦВК виходила з того, що орієнтовна середня кількість виборців в одному окрузі має становити 161 тис. 125 людей.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко заявив, що у КВУ не має зауважень до розподілу кількості округів між областями. Разом з цим Черненко зауважив, що маніпуляції можливі на етапі визначення меж округів.

Центральна виборча комісія на засіданні 28 квітня прийняла рішення про створення 225 одномандатних виборчих округів на виборах до Верховної Ради.

На думку громадянської мережі ОПОРА, запропонований підхід до утворення окремих округів може ускладнити організацію виборів. Нетипова географія ставить під сумнів реалізацію принципу рівних можливостей для усіх кандидатів і партій. ОПОРА також відзначає, що громадськість не мала фактичної можливості вплинути на процес.

Також представники ОПОРИ вважають, що здійснений ЦВК перегляд меж виборчих округів у Львівській області створює більш сприятливі умови, ніж у 2002 році, для використання адміністративного впливу на виборчий процес. Адже межі переважної більшості районів області збігаються з межами виборчих округів. Це полегшує органам державної влади та органам місцевого самоврядування забезпечити належну організацію виборчого процесу в межах того округу, до якого входить підпорядкована їм територія, натомість, створює сприятливі умови для здійснення цілеспрямованого і не передбаченого законом втручання у виборчу кампанію».

На думку експертів ОПОРИ на Львівщині немає вагомих підстав говорити про навмисне маніпулювання з боку ЦВК межами виборчих округів в інтересах певних політичних сил чи кандидатів. При цьому у експертів є зауваження до нарізки округів в інших областях.

Приклади нарізки округів у Львівській області у 2002 та 2012 роках із публікації  IFES та Комітету виборців України за травень 2012 р. Карти Сергія Васильченка:
 

 

Приклади маніпуляцій при нарізці виборчих округах:

 

В Донецькій області округ №60 з центром в м. Волноваха утворений у новому форматі. До його складу увійшло п’ять сільських районів області: Володарський, Волноваський, Тельманівський, Новоазовський, Першотравневий. Таким чином, загальна площа нового округу складає 6 251 км², через що виникатимуть проблеми з транспортуванням виборчої документації, прямою комунікацією між ОВК та ДВК, проведенням кампанії кандидатами.

 

 

У Луганській області цілі округи побудовані із міст-анклавів. Наприклад, виборчий округ № 112 включає 4 таких міста: Рубіжне, Брянку, Кіровськ, Первомайськ. Відстань від Брянки до Рубіжного 140 км. Везти бюлетені зі значної кількості  виборчих дільниць м. Брянки будуть через центри 2 інших округів, (м. Сєверодонецьк ВО №106 та м. Лисичанськ ВО №  107).

 

 

 

 

В Івано-Франківській області теж можна порівняти новоутворений округ № 89 із центром у м. Снятина (Косівський, Верховинський і Снятинський райони) із діяльністю народного депутата від Партії регіонів Василя Чуднова. Він активно проводить прийом громадян, робить подарунки, організовує концерти, а на партійних порталах офіційно повідомляється про «роботу в окрузі».

 

 

У Сумській області також співпали межі новоутворених округів із населеними пунктами, де проводять агітацію заступник голови облради Олег Бояринцев та народний депутат України Андрій Деркач.

 

 

 

Місто Стаханов Луганської області ЦВК розподілила на дві частини. Це може суттєво завадити кампанії потенційного позапартійного кандидата Сергій Шахова, для якого втрата монолітності округу може негативно відобразитися на підтримці серед виборців.

 

 

Коментарі експертів:

Політолог Сергій Васильченко:

«Якщо брати розподіл кількість округів між областями – ця процедура була проведена коректно. А ось сама нарізка (визначення меж округів) викликає певні питання. В деяких областях є округи дивної форми, з анклавами – можна навести приклад Київської області, таке відчуття, що один з округів нарізали під Мельника (Петро Мельник, кандидат від Партії регіонів в 95 виборчому окрузі) – округ розрізали на кілька частин. Анклав вийшов в Переяслав-Хмельницькому – місто опинилось за 200 кілометрів від основної частини округа, на іншій стороні Дніпра.

Щодо нарізки округів «під конкретних кандидатів» то такі випадки частіше зустрічаються на східній Україні. На Луганщині усі підприємства  одного бізнесмена знаходяться в одному окрузі. Цей округ має форму декількох анклавів, не з’єднаних між собою. У Чернігівській області говорили про те, що округ №210 (Козелецький, Бобровицький, і Прилуцький райони, останній з яких відділений від двох попередніх) нарізаний в інтересах Миколи Рудьковського, а північний 207-й округ- в інтересах Ігоря Рибакова. В деяких областях мала місце нарізка не під, а проти якогось кандидата.

Є таке поняття – джеррімандеринг - маніпуляція межами виборчих округів, коли відбувається розподіл електорату на допомогу собі або на заваду конкурентам. Джеррімандеринг відносять до «брудних» виборчих технологій, бо він порушує рівне виборче право - рівність права голосу, рівна сила голосу та рівність можливостей. Такі проблеми виникають і в США, звідки цей термін пішов – там трапляються випадки, коли .певні округи нарізають в інтересах партії чи кандидата.

За допомогою перенарізки округів можна підсилити шанси на перемогу, об’єднавши в один округ населені пункти, де кандидат є відомим, або навпаки, розділити території, де мешкають потенційні прихильники одного кандидата, таким чином, «розмивши» його електорат».

Виконавчий директор ЛОГО Комітету виборців України Оксана Дащаківська:

«В законі про вибори передбачені принципи нарізки округів. Особливість українського законодавства в тому, що перед кожними виборами нарізка округів змінюється. Основні принципи нарізки - округи мають бути чисельно рівними, а також має бути враховано адміністративно-територіальні межі. Комітет виборців України готував свою експертну думку з цього питання на підставі громадського обговорення, і в результаті її було враховано при формуванні округів. Щодо Шевченківського району, який входить до складу трьох округів, то очевидно, що кількість виборців, яка там є, не дозволяла інакше його поділити.

У Львівській області одна з найкращих нарізок округів. Найбільше аномалій, як це не дивно, в Донецькій, в Черкаській області - там є анклави - коли частини одного округу включалися в інший. У нас такого не сталося.

Розподіл округів, здійснений ЦВК майже збігається з розподілом, запропонованим громадськістю. У мене немає підстав говорити, що округи Львівщини нарізані під якогось кандидата. Але є питання, чому Винники належать до Сихівського виборчого округу, у деяких політиків виникає питання по Пустомитівському району, який завжди був розділений, а цього разу він цілісно увійшов в округ.

Якщо в інших областях України кандидати "працювали" з ЦВК, щоб їм нарізали округи під них, тому там є анклави; то в нашому випадку кандидати були готові до такого розподілу округів, тому попередньо працювали в округах, які потім ЦВК затвердила. Тому я не можу сказати, що нарізка суттєво вплине на результати виборів».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Для довідки 23 жовтня 2012, 21:45

  Маніпулювання формуванням виборчих округів (джеррімендерінг). Термін джеррімендерінг означає перекручення волі виборців за допомогою маніпулювання мережею нарізки округів для голосування. Зацікавлена політична партія за допомогою джеррімендерінгу може отримати більшість голосів не за рахунок свого впливу й популярності, а за рахунок хитромудрої нарізки округів. Якщо знати конкретне розміщення різних соціальних груп, тобто політичну організацію суспільства, то є всі необхідні дані для того, щоб нарізувати мережу округів у своїх інтересах: скоротити вплив одних груп на результати виборів для надання переваг іншим. Так, автори мережі округів можуть, наприклад, згрупувати виборців, що голосують за іншу партію, у межах одного округу, щоб їхній кандидат саме в цьому окрузі отримав "надмірну" кількість голосів, а в інших округах відповідна партія програла. Або розосередити "чужий" електорат по багатьох виборчих округах так, щоб у жодному з них його чисельність не була б достатньою для обрання своїх кандидатів. Термін джеррімендерінг отримав свою назву на честь губернатора штату Массачусетс (США) Джері, який у 1812 р. для перемоги своєї партії на півночі Бостона нарізав виборчий округ у вигляді серпа. У подальші десятиліття число таких порушень почало збільшуватися швидкими темпами, проте рішучі заходи проти джеррімендерінга були прийняті тільки через 160 р. У 1961 р. позов до Верховного суду подали виборці штату Теннессі, які стверджували, що їхнє представництво було понижене через неправильну нарізку округів. Дійсно, з 1901 р., коли була створена сітка округів, що ще діяла до 1961 р., відбулися істотні зміни в розселенні. У результаті один голос у сільській місцевості (протягом цього періоду спостерігалася значна міграція із сільських районів у міста) виявився набагато "сильнішим" за голос у містах. У 1970 рр. ситуація кардинально змінилася. Громадськість і уряд почали здійснювати жорсткий контроль за мережею округів. У 1980 рр. вимоги перегляду мережі округів перед черговими виборами й приведення їх у відповідність із даними переписів стали обов'язковими.
  Правила справедливого формування виборчих округів. Завдання формування (нарізки) округів для голосування зводиться до нібито простої процедури: використовуючи дані про конкретне розміщення людей, країну треба розділити на округи, щоб у кожному з них проживала однакова кількість виборців, які б вибирали одного депутата від кожного округу. Проте, нарізка округів - це не суто технічне питання. Суспільство володіє певною територіальною структурою й складається не просто з окремих громадян, а з різних за людністю та площею територіальних спільнот. Межі виборчих округів повинні обов'язково це враховувати. Тому нарізка виборчих округів перетворюється на складне завдання, від вирішення якої залежать політичні результати виборів. Нарізка округів для голосування може вирішальним чином вплинути на результат виборів і політичну ситуацію в країні. Правила нарізки округів покликані протистояти спробам проведення меж округів, які ущемляють інтереси громадян. Правило рівності, обов'язкове при нарізці округів, припускає обов'язкову їхню однаковість за чисельністю населення, незалежно від того, яка його частина володіє виборчим правом. Це означає, що всі громадяни країни повинні мати рівну можливість бути представленими в найвищому державному органі. Правило компактності вимагає, щоб округи мали цілісну територію й не складалися з несуміжних частин. Наприклад, у США забороняється об'єднувати в один округ території, розділені водним простором без моста через нього, або міські райони, що не є сусідами один з одним. Подібні "розірвані" округи, що складаються з декількох несуміжних частин, застосовуються, щоб для одного з кандидатів створити округ тільки з таких ареалів, де його шанси на перемогу особливо високі. Індикатором порушень прав громадян є округи зі звивистими й химерними межами, які виходять при дуже ретельному врахуванні розміщення різних соціальних або етнічних груп. Межі округів повинні в максимальному ступені відповідати межам адміністративно - територіального поділу, оскільки вони в значній мірі відображають територіальну організацію суспільства. Як правило, забороняється порушувати межі крупних адміністративно-територіальних одиниць - республік у складі федерації, штатів, областей. Перш ніж приступити до нарізки округів для голосування, необхідно визначити, скільки округів треба виділити адміністративно-територіальним одиницям, межі яких заборонено порушувати. Потім переходять до нарізки округів усередині кожної з них. До найважливіших політичних критеріїв відноситься вимога мінімізації змін, що вносяться, і спадкоємності мереж округів після їхнього перегляду перед кожними новими виборами відповідно до останніх даних про чисельність населення. Це дозволить вибраним раніше депутатам користуватися підтримкою свого колишнього електорату. Не дивлячись на строгі правила, практика показує, що за бажання й наявності якісної статистики з територіальної організації суспільства можна маніпулювати нарізкою округів при повному дотриманні формальних правил.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • АНДРІЙ БЕРЕЗЮК N116 16 жовтня 2012, 12:11

  Нещодавно почув ганебну антирекламу по радіо. Зміст приблизно такий: «Я, звичайно, люблю бокс, але Україна-це не боксерський ринг.» Як Ви вже зрозуміли, це була політична реклама партії Регіонів. Шкода, що для тих людей, котрі б мали представляти закон , дотримуватися його, ми бачимо грубе порушення не тільки рекламної політики, а й політичної реклами.
  Скажу відверто, дії цієї влади мене вже не дивують.Слово «закон» для них зовсім нічого не означає. Безперечно, я розумію, що їх лякає високий рейтинг партії «Удар», безперечно, вони не розраховували на такі успіхи. Вони мали щиру надію, що молоду партію ніхто й не зауважить на політичній арені, на політичному рингу, я б так сказав, попри те вони забули, що мають справу з чемпіоном, людиною, котра грає по правилах і... завжди виграє.
  Друзі, дякую Вам за підтримку, ваші дописи та поради. Маю щиру надію, що багато молодих людей візьмуть активну участь у цих виборах, адже саме від молоді залежить наше майбутнє. І зараз це не пусті слова, не пустослівство , а реальна справа!
  Зізнаюся щиро, інших учасників виборчої кампанії на моєму окрузі дратує і мій успіх, і те, що я роблю реальні справи, а не займаюся популізмом. Кожного дня ми організовуємо по декілька зустрічей із мешканцями. Я переконався, що людей, здебільшого, турбують реальні питання, те, що їх болить в дану мить, а не якісь міфічні та штучно роздуті проблеми. .
  Справді, я не маю бігбордів у своєму окрузі (116), не виступаю у політичних ток-шоу та інших програмах, статті із хвалебними одами «про Березюка» не друкують у газетах та журналах. Думаю, що всі розуміють, що на це потрібні кошти, а брати під заставу своєї честі гроші у багатіїв я не хочу.

  Звертаюcя перш за все до молоді та до тих, з ким ми, як то кажуть, на одній хвилі – якщо ви хочете жити у демократичній, європейські державі, де слово ЗАКОН має вагу, де молодь має можливість здобувати пристойну освіту, роботу, має можливість подорожувати і водночас не залежати від батьків, прийдіть 28 жовтня на виборчу дільницю та віддайте свій голос за ту людину, котра справді достойна.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Бойко з ЦВК 5 жовтня 2012, 19:26

  місто Самбір приєднали до 125-го на догоду Лопушанському АЯ, бо там Копиляк - мер, сраку рве за кума Івченка-мерседеса, аж гай шумить....

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук