Найменше прихильників незалежності України – серед старшого і незаможного населення
Соціологічна група «Рейтинг» дослідила динаміку патріотичних настроїв українців
До теми
Цьогоріч соціологи зафіксували рекордну кількість тих, хто підтримав би незалежність України, якби перед ними зараз постав такий вибір. Якщо в 2012 році проголошення незалежності підтримали б 62%, то в серпні 2019 це би зробили 82%, свідчать дані дослідження соціологічної служби «Рейтинг».
Водночас серед тих, хто не підтримав би зараз проголошення незалежності України, відносну більшість становлять люди старшого покоління і бідніших верств населення.
Найбільше прихильників незалежності проживає на заході України (92% опитаних), найменше – на сході (69%). Також у південно-східних областях проживає найбільше тих, хто не підтримав би незалежність України – від 20 до 23%.
Крім того, зберігається значний відсоток тих, хто ідентифікує себе насамперед як громадянин України: у 2010 році тих, хто міг себе так назвати було 57%, а цьогоріч – 65%. Також цьогоріч соціологи зафіксували найменшу за час досліджень кількість тих, хто ідентифікував себе як жителя свого регіону, міста, села: таких було лише 15% опитаних. Також зменшилась кількість тих, хто обрав би альтернативу «просто людина» (18% цьогоріч, 29% – минулого року).
При цьому найбільше тих, хто ідентифікує себе як громадянин України, проживає на заході (72%), найменше – на сході (51%). Також така самоідентифікація характерніша для молодших респондентів і чоловіків, тоді як для опитаних жінок за результатами опитування відносно важливіша ідентифікація з родинною роллю.
Ідентифікація «Просто людина» популярніша серед жителів Центру і Півдня, а «житель свого регіону», «родинна роль» – для жителів Сходу. Також асоціація із «радянською людиною» притаманна більше жителям південного та східного макрорегіонів, людям старшого віку і біднішому населенню. Більше ототожнюють себе із «європейцями» забезпеченіші респонденти, а із «громадянином світу» – наймолодші респонденти.
Загалом патріотами України вважають себе 83% опитаних, що не відрізняється від показника минулого року.
Опитування проходило в період з 7 по 12 серпня серед жителів України віком від 18 років і проводилося методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Було опитано 2000 респондентів. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення.
Помилка репрезентативності дослідження – не більше 2,2%.