«Не можна, щоб наше минуле використали проти нашого майбутнього»
IQ

«Не можна, щоб наше минуле використали проти нашого майбутнього»

Інтерв'ю з Арсенієм Яценюком в Ізраїлі

Шимон Бріман, 27 жовтня 2017 2891 9

Неофіційний візит екс-прем’єра України і лідера «Народного Фронту» Арсенія Яценюка до Ізраїлю, що завершився 26 жовтня, характеризувався високим рівнем прийняття. Політик, котрий формально не обіймає жодних державних посад, був прийнятий в Єрусалимі прем’єр-міністром Біньямином Нетаньягу, міністром оборони Авігдором Ліберманом і міністром екології Зеевом Елькіним.

Про підсумки візиту до Єрусалиму,, про свої враження від Ізраїлю і про актуальні питання українсько-єврейських стосунків Арсеній Яценюк розповів в інтерв’ю порталу Ukrainian Jewish Encounter (UJE).

– Чи може сучасна Україна навчитися чомусь від Ізраїлю? У чому ви бачите корисність ізраїльського досвіду для України?

– У нас трагічна історія – і у вас, у нас важкі випробування – і у вас. У нас основний пріоритет – незалежність і цілісність держави, безпека країни і громадян, і у вас теж. Так склалося в цьому історичному періоді, що у нас цілі взагалі однакові. У вас складні сусіди – і у нас агресивні сусіди. Між нами всього 2 години 40 хвилин польоту. І у вас є чому повчитися. Те, як українці встали на захист своєї держави, – це те, що і у вас відбувалося при створенні Ізраїлю.

– Експерти говорять, що постмайданний ентузіазм українців видихається, росте розчарування після трьох років війни. Ви це відчуваєте в українському суспільстві?

– Так буває. Давайте візьмемо вас або мене. Уявіть, що на вас звалюється все і відразу – і війна, і економічні проблеми, і втрата територій, і постреволюційний період, і складні соціальні рішення. І це природно, що такий тиск на людину призводить до втрати енергії.

У нашому житті все так і відбувається – коливання «вгору-вниз». Але випробування даються тим, хто може їх витримати, і я упевнений, що ми їх витримаємо. Сьогодні складний період, але ми вижили в цьому складному періоді.

Арсеній Яценюк і Шимон Бріман в Єрусалимі

– Які теми ви обговорювали з прем’єр-міністром Нетаніягу?

– Я не можу розкривати все. Але можу прокоментувати, що ми, зокрема, обговорювали швидке підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем.

– Для великого ізраїльського бізнесу важливо побачити сигнал з Києва, що його чекають в Україні. Але останнім часом йдуть інтриги проти найбільшого ізраїльського оборонного концерну «Ельбіт», щоб мільярдне замовлення на переоснащення української армії радіозв’язком віддати не ізраїльтянам, а турецькій компанії. Як ви вважаєте, ця угода з ізраїльтянами може відбутися, чи вже вирішено на користь турків?

– Це питання оборонного відомства і спецслужб. Але зі свого боку я вважаю необхідним відкрити найширші двері для ізраїльського бізнесу, зокрема для приватних компаній у сфері національної безпеки й оборони. Оскільки я вважаю, що ізраїльські технології – це «топ». І ті оборонні замовлення, які у нас будуть в майбутньому, на них однозначно повинні претендувати ізраїльські компанії.

Депутат Верховної Ради Георгій Логвинський і лідер Народного Фронту Арсеній Яценюк на зустрічі з ізраїльськими експертами в Єврейському Університеті (Єрусалим).

– Чи бачите ви себе на позиціях більш високих, ніж ви займали раніше?

– Ви розумієте, це питання не лише політичне, але і філософське. Я мав честь служити українській державі, починаючи з поста міністра економіки Криму і двічі був прем’єр-міністром. Це найвища честь, якої не всі удостоюються. Чи закінчив я свою політичну кар’єру? Звичайно, ні. Мені тільки 43 роки. Чи буду я боротися далі? Так. Як буде? На все воля Божа і народу України.

– Як складаються стосунки влади України з єврейською громадою?

– Ми маємо прекрасні відносини з єврейською громадою. Я очолював держкомітет по підготовці 75-річчя трагедії Бабиного Яру, і це було питання моєї національної честі – провести гідно ці меморіальні заходи. Українські праведники, що рятували євреїв у роки Голокосту, – це частина нашої національної гордості. Ми жили з євреями пліч-о-пліч сотні років, і ми маємо величезну повагу до єврейського народу.

– Наскільки ви оцінюєте серйозною загрозу радикального ультранаціоналізму в Україні?

– Знаєте, де я її оцінюю? У Західній Європі. Я став переживати, що в Євросоюзі пішов радикальний націоналізм. Подивіться, що відбувається в Україні – націоналісти отримують 1-2 відсотки на виборах і в опитуваннях. А пан Рабинович зараз має рейтинг майже в 6-7 відсотків. Єдина країна світу, окрім Ізраїлю, яка має єврейського прем’єра – це Україна. Пан Гройсман – єврейського походження. І він цим гордиться, і ми цим гордимося. І це кращий знак, якщо ми говоримо про факти.

– Але як решта населення сприймає це? Наприклад, у соціальних мережах постійно обговорюються «Вальцман-Гройсман»…

– Соціальні мережі повні російськими тролями, це тисячі людей, які поширюють фейки і дезінформацію. Ми в стані інформаційної війни. І в цих соціальних мережах вони теж намагаються брехати. А проти брехні є тільки один рецепт – правда.

Нещодавно поліція України заарештувала групу, відповідальну за провокації проти синагог. Немає сумнівів, що за цим видом провокацій стоять росіяни. Вони хочуть зіпсувати наші стосунки з Ізраїлем та єврейською громадою.

– Питання про героїв. Зараз вирує полеміка щодо відкриття пам’ятника Петлюрі у Вінниці. Є велике невдоволення єврейських організацій, які кажуть: «Як можна ставити пам’ятник людині, відповідальній за масові погроми і вбивства євреїв»?

– Я не історик. З усіх боків є історики, здатні в цьому розібратися. Але мені потрапив на очі історичний документ за 1921 рік, де Петлюра виступає проти погромів…

– Але це через два роки після погромів…

– Ще раз кажу: я не історик. Але ось історичний факт, як Петлюра випустив маніфест на захист євреїв. Я б хотів, щоб настав час, коли ми пізнали б правду. Правда – це не версія правди, правда – це тільки факти, які повинні підтверджувати ту або іншу історичну правду.

– Але як бути за ситуації, коли ті, хто для євреїв є їх вбивцями, для іншого народу виставляються героями? Як нам співіснувати з цим?

– Ніколи вбивці євреїв в Україні не були героїзовані. Були різні важкі періоди в історії, і їх потрібно визнати. І ми зробили великі висновки з цих драматичних уроків. І дуже важливо, щоб наше минуле не використали проти нашого майбутнього.

Я можу відповісти на ваше питання, процитувавши Івана Павла Другого : «Пробачити і бути пробаченими». Він це сказав про українсько-польські стосунки. Це великі слова, і вони можуть бути основою у відносинах між нашими народами.

Післямова

Після нашого спілкування в Єрусалимі Арсеній Яценюк залишив мені на пам’ять напис на українському журналі, присвяченому українсько-ізраїльському діалогу: «Дай вам Бог щастя, мудрості, здоров’я і добра – для себе і великого єврейського народу».

Інтерв’ю передруковано з порталу UJE.

Фотографії автора.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук