Львівські дослідники вже збирають історію Євромайдану
Центр міської історії Центрально-Східної Європи збирає факти і враження про Євромайдан. У центрі стартувало відразу два проекти, які мають на меті зафіксувати явище Євромайдану для історії: соціологічне опитування «Голоси супротиву та надії» та збір фактологічних даних «Історія, що твориться сьогодні».
Як розповіли ZAXID.net у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи, попри засудження дій влади та оголошений страйк працівники продовжують працювати, щоб зберегти живі голоси учасників та задокументувати медіа-історію протестів в Україні.
«Ми беремо експрес-інтерв’ю в організаторів, активістів та просто учасників Євромайданів у Львові, Києві та Харкові. Ці інтерв’ю складаються з стандартного набору запитань, але можуть в процесі корегуватися в залежності від розповіді героя. Інтерв’ю будуються довкола мотивації людей участі у майданах, їхнього попереднього досвіду у подібних акціях, а також бачення того, як в майбутньому розвиватимуться події. – розповіла співкерівник проекту «Голоси супротиву та надії» Наталія Отріщенко. - Ми не записуємо імен та прізвищ людей, тобто опитування є конфіденційними. Для нас головне - почути думки якнайширшого кола людей».
Всі інтерв’ю проводять волонтери та працівники Центру. Під час вибору героя вони керуються територіальними, віковими та гендерними квотами. Однак за умови цікавої історії можуть деякі параметри упустити.
«Це соціологічне дослідження загального бачення людей. Ми збираємо їхній досвід та життєві історії. Для нас важливо не стільки строго слідувати квотам, як показати реальну картину того, що відбувається. Зрозуміти мотивацію людей з заходу і сходу, старших і молодших. Це особисті історії, емоції та настрої творців подій, що вже завтра стануть спогадами, дозволять нам поглянути на Євромайдан із мікроперспективи переживання історичного моменту», - додала Наталія Отріщенко.
Друга частина ініціативи - проект «Історія, що твориться сьогодні» - більш фактологічна. Щоправда, і тут є своя особливість, адже тут збиратимуть інформацію про Євромайдан не лише з традиційних, але й з нових медіа. Зокрема, зберігатимуть відео, яке транслювало hromadske.tv та відео, відзняте учасниками громадських акцій на телефони чи фотоапарати.
Волонтери збиратимуть аматорське відео та фотографії очевидців. Аналізуватимуть інформацію, викладену учасниками Євромайдану на сторінках соцмереж. То ж у Центрі просять надсилати (чи приносити) відеозаписи та фото із зазначенням авторства та деталей зйомки. Документи, які мають метадані (деталі, пов’язані із місцем, часом, авторством, технічними аспектами зйомки) є особливо цінними джерелами для написання історії українських міст у майбутньому.
Пізніше розшифровані інтерв’ю очевидців, фото і відеоматеріали частково будуть доступні на сайті Центру. А загалом вся зібрана інформація зберігатиметься в архіві Центру міської історії і використовуватиметься лише за згоди з авторами в освітніх та дослідницьких цілях.
Надіслати чи повідомити про наявність матеріалів можна на електронну адресу oralhistory@lvivcenter.org або за телефоном +38032-2751734.