Павло Клімкін у відеоблозі розкритикував дії поляків стосовно українських пам'ятників
Голова МЗС водночас вірить, що Україна і Польща стануть на шлях примирення
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін розкритикував Польщу за відсутність засудження актів вандалізму, скоєних проти українських пам’ятників на польські території. Про це він сказав у своєму першому відеоблозі в YouTube, присвяченому взаєминам України та Польщі щодо історичних питань, пише «Європейська правда».
Міністр згадав про найбільш резонансний акт вандалізму – руйнування пам’ятника в Грушовичах біля Перемишля у квітні цього року, відзначивши, що було знищено повагу не до УПА, а до українців.
«Я засудив всі акти вандалізму по відношенню до польських пам’ятників в Україні. Щось я не чув або може не дочув такого засудження з польської сторони», – наголосив Клімкін.
Проте він висловив сподівання, що цей пам’ятник буде відновлено, а Україна і Польща стануть на шлях примирення.
«Наша історія налічує більше ніж тисячу років, це спільна історія. Тому маємо дивитися на неї очима істориків, а політично маємо іти далі. Повинні мати канал державного спілкування. Маємо говорити», – додав міністр.
Він наголосив, що у переговорах з Польщею Україна захищатиме повагу до українців.
«Інакше бути не може. Ніхто і ніколи не виправдовував тих окремих осіб або окремі підрозділи чи їхні методи по відношенню до цивільного населення. Але ми не засуджували, не засуджуємо і не будемо засуджувати тих, хто боровся і вмирав з Україною в серці», – додав Клімкін.
«Не маємо боятися визнавати історичну правду, але маємо бути відповідальними щодо себе, наших відносин і людей», – резюмував він.
Як писав ZAXID.NET, 27 квітня 2017 року з ініціативи війта ґміни Стубно у Грушовичах відбувся демонтаж пам’ятник полеглим воякам УПА, який стояв на місцевому кладовищі із 1994 року. Причиною демонтажу стало те, що місцева влада вважала пам’ятник нелегальним. Процес руйнування пам'ятника очолив голова ултраправого Національного руху у Підкарпатському воєводстві Марек Кульпа.
У липні на місці пам’ятника встановили залізний хрест, який раніше був встановлений на зруйнованому меморіалі воякам УПА. Зміст хреста перекрутили, заявивши на його відкритті, що він присвячений «українцям, які не боялись рятувати поляків у 1944-43 роках від загибелі від рук УПА».