Львів’яни почали відвойовувати у автомобілів простір на тротуарах. Для цього звичайні мешканці власним коштом встановлюють обмежувальні пристрої.
Перші сім стовпців з’явились на площі Галицькій. Це, кажуть активісти, лише старт. У найближчих планах ще кілька вулиць та площ у центральній частині міста.
Стовпці встановили по обидва боки вулиці біля пішохідного переходу, куди дотепер, розповідають активісти, постійно заїжджали автівки. Нещодавно, нарахували їх тут з десяток. Тоді, згадує Дем’ян, написав про ідею в інтернеті. Однодумці знайшлись одразу. Разом зібрали понад тисячу гривень.
Цьогоріч з міського бюджету на блокувальні засоби виділили 30 тисяч гривень. За ці гроші встановили 40 стовпців та 80 метрів турнікетів. Голова Галицької райадміністрації вважає, що треба в десять разів більше.
Лише площею Галицькою небайдужі львів’яни обмежуватись не хочуть.
А от водії, яких вдалось застати на Вороного, пояснити, чому порушують, не захотіли.
Люди ж розповідають, що маневрувати поміж машин стає все складніше.
Потерпають і підприємці. У магазині, де торгують приладдям для художників, з нетерпінням чекають, коли тут з’являться стовпці.
Громадським простором у Львові займається німецьке товариство GIZ. Андрій - координатор у спільних проектах німців та міської влади. Довгий час жив та навчався у Сполучених Штатах. Як архітектор досліджував цю тематику за кордоном. Каже, за океаном стовпці доводиться використовувати значно рідше, бо водії бояться порушувати.
Зараз за порушення правил зупинки та стоянки львівські водії платять від 250 до 340 гривень штрафу.