Польська художниця показала у Львові колекцію «Панни Мадонни Гуцулки»
На створення моделей Дороту Сак надихнула Гуцульщина
До теми
На створення таких моделей польську художницю Дороту Сак надихнули наші гуцули. Її персональну виставку відкрили у Національному музеї.
У вестибюлі Нацмузею – розкішна колекція у червоних барвах, об'єднана назвою «Панни Мадонни Гуцулки». Її авторка – професорка Академії образотворчих мистецтв Лодзя Дорота Сак – закохана у гуцульську етніку. Вважає, що мода є важливим елементом вияву самоідентичності, особливо для сучасного європейця.
«Гуцульщина мене надихала ще з дитинства. Вперше я побачила гуцульський одяг на картинах польських художників ХІХ ст., таких, як Сіхульський. А вперше поїхала у ті краї у 2007 році і мушу зізнатися, що народні строї на мене зробили більше враження наживо, ніж на тих картинах», – зізнається Дорота Сак.
Уперше пані Дорота приїхала у Карпати 11 років тому на пленер художнього текстилю.
«У нас була дуже велика група міжнародна Х Міжнародний пленер «Весільна обрядодія» і саме там пані Дорота пізнала гуцульську культуру, так нею захопилася, що почала їздити частіше. Коли я дивлюся сьогодні на виставку, то дуже мені є гонорово, що саме так нас потрактувала польська художниця», – розповідає авторка і керівниця пленеру художнього текстилю Зеновія Шульга.
Майстриню підкорив сам стрій, прикраси, головні убори, аксесуари. Вона створила сучасні силуети, але додала автентичні елементи з народного строю.
«В одну модель я додала оригінальну крайку, куплену в Косові, я допасувала її до сучасного крою. А в іншій маємо багато бомбонів, бо мене дуже захопили у народному гуцульському строї такі бобмони, їх ще називали «дармовиси», – додає художниця.
Виставку відкрили у межах міжнародного пленеру художнього текстилю «Самоідентифікація в діалозі культур». Митці з різних країн з'їжджаються на цей пленер у Глиняни на Львівщині, а також у Карпати, у гірське село Яворів, де чи не у кожній хаті тчуть ліжники. Там художники надихаються гуцульським колоритом і самі творять.
«Цей пленер у Львові починається відкриттям цієї виставки, далі учасники їдуть у Яворів на Гуцульщині, а потім ще до Молдови. А потім вони знову приїжджають до Львова і якісь певні акції того пленеру відбудуться тут», – розповів директор Нацмузею ім. А. Шептицького Ігор Кожан.