Працівники Шевченківського гаю заготовляють жито для стріх музейних експонатів

Готують солому на хату зі села Орявчик, датовану 1860 роком

Головні новини Львова 08.08Оксана Сенишин, 8 серпня 2017, 19:39 724 0

У музейників Шевченківського гаю завершилися традиційні щорічні жнива. А це означає, що ще одна хата-експонат отримає нову стріху.

Із фермером, у якого купуватимуть жито, музейники домовляються ще з осені. І щоліта на тиждень виїжджають в’язати снопи.

«Ми виїжджаємо на поле з задоволенням. Трішки погода не для роботи, бо спека була шалена. Як каже мій напарник, будемо скоро неграми, а негри будуть шкварками», – жартує будівельник-реставратор музею Юрій Френцер.

Цього разу збирали урожай з поля за селом Годовиця, що на Львівщині.

«Площа косіння жита була 2,5 гектари. Цього року ми заготували фактично 2,5 тисячі великих околотів. Зараз хлопці дозбирують, дов’язують залишки жита. І буде квітка», – розповів завідувач будівельно-реставраційного відділу музею Василь Марків.

Жито обирають ретельно: стебло має бути міцне і висотою більше 1,5 м.

«Добре, коли солома висока. Бо з неї можна сплести головач. Бо для головача треба досить високу, щоб зв’язати перевесло, голову зв’язати. А з короткої соломи – плескачі робимо. Потім її повезуть молотити. Деяка залишиться як мерва, ломана солома. А та мерва знову піде на хати – в нас є хати під мервою», – пояснив будівельник-реставратор Максим Іванейко.

Відтак молотять по-давньому, ціпами. Потім солому добре вичісують.

«Треба жито дуже добре вибивати, бо гризуни – миші, щурі можуть заводитися потім на хаті. А ще має бути добре вимолочено, щоби на стрісі не проростало зерно, щоби стріха була чиста, акуратна», – додав будівельник-реставратор музею Мирослав Цвик.

Того, що накосили цьогоріч, вистачить хіба на одну хату. І то, зізнаються музейники, якщо хата велика, таких снопів потрібно 10 тисяч. Зате нова стріха вже слугуватиме до тридцяти років. Узимку вона зберігає тепло, а влітку – тримає прохолоду.

Цьогоріч перекрили стріху стодоли зі села Пилипець. А солома, яку щойно зібрали, піде на хату з Орявчика – та вже наступного року.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук