Про інноваційні рішення у поводженні з відходами
Колонка директора «Львівспецкомунтрансу» Тараса Стефанишина
Інші блоги автора
- Екологічна безпека Львова в умовах воєнного стану та виклики для «Львівспецкомунтранс» 10 жовт, 14:44
- Чому Львів має стати прикладом для України у сфері новацій з управління ТПВ 13 серп, 18:34
- Заперечуючи міфи 6 черв 2022, 18:22
Культура поводження з відходами в місті зазнає якісних змін, люди поступово переосмислюють своє ставлення до такої буденної справи, як утилізація сміття. Багато людей починає сортувати відходи, сміттєві майданчики набувають сучасного вигляду. Лише протягом останніх двох років «Львівспецкомунтранс» виготовив та встановив нові накриття на 77 майданчиках різного типу.
Коротко зупинимося на кожному з видів, які виготовляє, встановляє та обслуговує наше підприємство.
Є два типи майданчиків – наземні та підземні. Наземні майданчики бувають відкритого та закритого типу, встановлення таких майданчиків допомагає зробити процес утилізації ТПВ значно комфортнішим та зручнішим, безумовною перевагою закритих майданчиків є те, що вони унеможливлюють доступ до них сторонніх осіб, бо, як правило, вони всі мають або кодовий, або навісний замок. Відповідно, ті, хто полюбляє «підкинути» своє сміття в чужий контейнер, не матиме такої змоги. Це ж стосується і негабаритних відходів – стороння особа не матиме змоги викинути їх в контейнер. Вартість виготовлення майданчиків наземного типу коливається в межах від 16000 до 23000 грн і залежить від кількості контейнерів.
Підземні контейнерні майданчики (ПКМ) – це сучасний та інноваційний спосіб утилізації сміття. Чим відрізняються ці системи підземного збирання та тимчасового зберігання сміття від аналогічних наземних? які їхні основні переваги? На мою думку, є чотири основні переваги ПКМ:
- відсутність неприємного запаху;
- постійна чистота навколо точок збору відходів;
- обмеження доступу до сміття щурам та іншим тваринам;
- вдало вписуються в міський ландшафт.
У Львові наразі використовуються два типи ПКМ: підземні системи з власним підіймальним механізмом і підземні системи зі зовнішнім підіймальним пристроєм.
Перший тип – це підіймальна платформа, яку встановлюють у заздалегідь підготовлений бетонний бункер (приямок), і на цій платформі розміщуються звичайні контейнери євро зразка об’ємом 1,1 м куб. Таке обладнання не потребує спеціальної комунальної техніки, адже за допомогою гідравлічного підіймального механізму підіймає на поверхню землі стандартні сміттєві баки. Контейнери викочуються з-під платформи й обслуговуються сміттєвозами класичним способом. У випадку з ПКМ на базі підіймальної платформи недоліком є наявність обладнання для підйому цієї платформи, яке може вийти з ладу. Проте з досвіду роботи, так трапляється вкрай рідко і це швидко усувається. Головний же ж аргумент – ПКМ на базі підіймальної платформи не вимагають для обслуговування контейнерів спеціальної комунальної техніки, яка зазвичай набагато дорожча, ніж стандартні сміттєвози, і є далеко не у всіх.
Такі системи вартують близько 100 тисяч гривень з розрахунку на 1 контейнер, тобто ПКМ на 4 контейнери 1,1 м куб. вартуватиме близько 400 тис. грн. У Львові наявні приблизно 40 сміттєвозів, які б могли обслуговувати такі ПКМ.
Другий тип – підземна бетонна чаша, в яку встановлені контейнери об’ємом до 5 м куб. Забирають такі контейнери сміттєвозами зі спеціальними кранами-маніпуляторами. Перевагою такого типу ПКМ є економія місця для встановлення таких майданчиків, відсутність вбудованого обладнання для підйому. У Львові наразі є два спецавтомобілі, які можуть обслуговувати такі ПКМ.
Основна вимога при встановленні обох типів ПКМ — відсутність підземних комунікацій. А у випадку систем із зовнішнім підіймальним пристроєм ще наявна вимога щодо відсутності надземних комунікацій.
ПКМ різних типів у Львові експлуатуються понад три роки. І як показує практика, після встановлення підземного майданчика на Ранковій, 34, кількість ТПВ зменшилася: якщо раніше на цій локації використовували 8 контейнерів об'ємом 1,1 м куб, то тепер цілком достатньо 4 такого ж об’єму. Здається парадокс, але пояснення доволі просте: в приймальне вікно нереально викинути негабаритні відходи, відповідно кількість ТПВ зменшилася. Та й зрештою містяни почали відповідальніше ставитися до питання утилізації негабаритних відходів та вторсировини, навіть протягом останніх пів року суттєво зменшилася кількість таких відходів на майданчиках і в контейнерах.
Впевнений, що кількість майданчиків різного типу у Львові постійно зростатиме. Львів є інноваційним і в цій сфері, як і в багатьох інших. А який тип вибрати – вибір за забудовниками та мешканцями, враховуючи особливості наявних систем та видів.