Про міський бюджет Львова простими словами. FAQ
Блог заступника директора департаменту ЖКГ Львівської міської ради Андрія Білого
Інші блоги автора
- Хто знищив львівський автобусний завод і що буде на його місці 3 вер 2021, 13:36
- Місто не може розвиватись без якісного громадського транспорту 25 серп 2021, 12:28
- Звільнення керівників комунальних підприємств у Львові. Що відбувається? 19 серп 2021, 11:33
На засіданні 29 грудня Львівська міська рада прийняла бюджет Львова на 2021 рік. Це найважливіший фінансовий документ міста, фактично план з усіх витрат та надходжень. Напередодні цього важливого засідання попросив начальника департаменту фінансової політики міської ради Олега Іщука пояснити простими словами, що таке бюджет, як він приймається і на що варто звертати увагу. Вийшло доволі доступно та цікаво. Повну відеоверсію нашої розмови можна переглянути на моєму YouTube-каналі. А тут пояснюю основні речі, які варто розуміти про міський бюджет.
Що таке бюджет міської ради? Бюджет міста складається з двох частин: загального фонду та бюджету розвитку. Якщо простими словами, то загальний фонд бюджету – це бюджет утримання, «проїдання», а бюджет розвитку – це усі інвестиційні проекти, будівництва і капітальні ремонти об’єктів інфраструктури міста.
Загальний фонд міського бюджету майже на 65% складається з податку на зарплати – ПДФО. З зарплати кожного офіційно оформленого працівника у Львові стягується податок, який наповнює бюджет. Тому для розвитку міста дуже важливо, щоб якомога більше мешканців отримували зарплату офіційно, а не «в конвертах». Загалом зараз у Львові є 37 тисяч підприємств, що платять у бюджет міста ПДФО за своїх робітників.
Ще 21% загального фонду бюджету складає Єдиний податок, який сплачують усі підприємці. Решту загального фонду бюджету складають акцизний, земельний та інші податки.
У 2021 році загальний фонд бюджету Львова становитиме 8,8 млрд грн. Ця цифра сформована на основі бюджетних запитів підрозділів міської ради та даних від Міністерства фінансів, зважаючи на мінімальну зарплату та інші показники. Похибка у цих даних становить лише 5-7%, тобто вони вираховуються досить точно.
На що йдуть гроші бюджету? Найбільша стаття бюджету – це житлово-комунальне господарство. Це вся господарка міста – ремонти і прибирання вулиць, хідників, освітлення, косіння трави і так далі.
Велика стаття бюджету – це фінансування освіти. На заробітну плату для працівників закладів освіти місто отримує субвенцію від держави, решту фінансує міський бюджет. Суттєва сума з бюджету міста йде на дофінансування медицини, на соціальний захист. У Львові найбільший показник з соцзабезпечення на одну людина в Україні. Це матеріальна допомога медикам, малозабезпеченим мешканцям Львова, ветеранам АТО тощо. З бюджету міста також фінансуються заклади культури і спорту. Частина бюджетних грошей йде на утримання управлінь міської ради – йдеться про зарплати працівникам міськради та її відділів.
А що з бюджетом розвитку? Бюджет розвитку наповнюється з кількох джерел: продажу землі, майна і передачі з загального фонду різниці між доходами і видатками. У 2021 році бюджет розвитку суттєво скоротиться у порівнянні з минулорічним і буде становити 2,5 млрд грн. Ці гроші витратять на реконструкції і ремонти вулиць, парків, закладів освіти і культури.
Бюджет розвитку депутати міської ради затверджують окремою ухвалою. Планується, що його розглянуть на сесії вже у січні. Тоді львів’яни отримають відповідь на популярне запитання – які вулиці будуть ремонтувати у 2021 році. До речі, частину ремонтів у місті проводять районні адміністрації, які також отримують гроші з бюджету розвитку. Це в основному, поточні ремонти доріг, тротуарів, прибудинкових територій.
Як приймається бюджет? Робота над бюджетом міста починається навесні з відповідного розпорядження міського голови. Далі департамент фінансів збирає запити від різних структур міськради і дані про мінімальну зарплату на наступний рік, прожитковий мінімум, оклади бюджетників, ріст енергоносіїв та інфляцію. На основі цієї інформації складається проект бюджету міста, який затверджує виконавчий комітет міської ради. Далі бюджет розглядають депутатські комісії, після чого його остаточно затверджують депутати на сесії.
Тут ще варто додати, що упродовж року міський бюджет може коригуватися – рішення про внесення змін приймають депутати міської ради.
У моєму свіжому влозі на YouTube разом з Олегом Іщуком розповідаємо, як вплинуло створення Львівської ОТГ на цифри у бюджеті і чи може місто розвиватись, не беручи кредити.