П'ять найболючіших втрат Дерев від цьогорічного буревію
Інші блоги автора
- Торфовище в Гамаліївці – майже 4 000 га території без назви 2 лют, 18:43
- Чи варто знайти 40 млн грн на тролейбусну мережу Львова 15 груд 2023, 13:10
- Про осіннє «нашестя» лисиць у Львівській громаді 22 жовт 2023, 13:28
До теми
Про великі у всіх сенсах дерева, я пишу виключно з великої літери. Вони впали так, як падають тільки справжні Великі Дерева: нічого і нікого не пошкодивши навкруги, хоч могли наробити багато біди. Чого варта одна Тополя біля Катедри? Як вони умудряються це робити для мене завжди загадка.
№1 Найстаріший Дуб парку Франка
Його падіння на жаль не стало великою новиною. Ми знали що він в поганому стані через те, що вже багато років тому почав розщеплювання своїх багатотонних двох стовбурів (вкрай прикрої конструктивної особливості дубів, від якої вони найчастіше гинуть). Зараз, як ніколи, можна прийти і порахувати приблизно скільки йому років, але по відчуттях 200-300.
№2 Дуб на Бандери, біля 5-го корпусу
Ні, це не той велетень в розквіті сил біля головного корпусу. Це скромний старець, який почав життя коли навколо були ще сади і лани родини Фрадрів, а закінчив споглядаючи чергову реконструкцію вулиці, що змінила багато назв. Сама посадка будівлі 5-го корпусу у формі "книжки" мені натякає, що дві жінки, що зіграли ключову роль в будівництві корпусу, пані Віра Лясковська і пані Муза Консулова. Будівлю розмістили так, щоб Дуб зберегти. Його видно на фото з будівництва великим і кремезним.
№3 Чорна тополя біля Катедри
Дерево, що було посаджено біля Катедри одразу після Другої Світової. Вона була однією з десятку дерев, якими нова влада, мабуть, намагалася закрити Катедру, але коли тополя залишилася одна - вона стала справжньою окрасою цього місця. Настільки точно вона доповнювала композицію, незважаючи на свій не найкращий вигляд після багаторазового кронування. Класичний краєвид Львова, від входу в Ратушу в бік Катедри став немислимий без неї, вона є на кожній картині і кожному фото вже 70+ років.
№4 Найстаріший на цей момент рожевоквітний Гіркокаштан Львова
В сквері Йосафата (частині парку 700-річчя) є видатна колекція дерев. Зокрема після втрати рожевоквітного каштана біля пам'ятника Труша, найстарішим у Львові екземпляром залишився каштан тут. Він не зруйнований повністю, але однозначно втратив стійкість і декоративність. Але будемо намагатися його зберегти.
№5 Бук Східний в сквері Святого Юра, пам'ятка природи
На п'ятому місці він лише тому, що дерево після втрати 40% маси крони втратило лише частину декоративності, злами є порівняно не дуже травмуючими і бук однозначно підлягає лікуванню. Найбільша небезпека зараз - особливість буків такої форми: вони отримують шалені опіки стовбуру від сонця і на місцях цих опіків починаються некрози. Перед Буком розвалився клен, який тримав Бук в надійній тіні. Зараз ж він оголений. Розглядаємо варіант повної побілки стовбуру і ключових гілок найближчого тижня, бо інакше за літо дерево отримає непоправні опіки.