Росія використовує ЄСПЛ для просування своїх тез щодо Донбасу та Криму
РФ намагається запустити особливу процедуру щодо порушень прав людини, але хоче використати її у своїх цілях
Росія використовує Європейський суд з прав людини як майданчик для просування власних тез щодо війни на Донбасі та окупації Криму. Про це в інтерв’ю «Буквам» розповів уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.
За його словами, Росія намагається запустити особливу процедуру щодо порушень прав людини, але хоче використати її у своїх цілях.
«За ці роки нічого не змінилося. Росіяни намагаються затягувати судові процеси, створюють для цього абсолютно дивні підстави. З останнього – до нас дійшла інформація, що Росія попросила про використання "правила 39" у справі щодо Донбасу. Правило 39 – це така процедура, коли ЄСПЛ вимагає від держави вдатися до певних дій, аби зупинити порушення прав людини. Наприклад, це може бути пов’язано з необхідністю перевести ув’язненого до лікарні», – зазначив Ліщина.
Поки Мін’юсту лише відомо, що прохання РФ про застосування «правила 39» якось пов’язано з сайтом «Миротворець».
«Можемо лише здогадуватися, про що йдеться. Адже Росія весь час скаржиться, що їхні свідки і експерти у базі “Миротворця”, тому не можуть давати свідчення, бо вони бояться за своє життя та здоров’я. Так, навіть колись російських адвокатів включили у цей список – але ми звернулися до "Миротворця" і цю ситуацію вирішили», – розповів він.
За словами Ліщини, росіяни постійно акцентують увагу на роботі «Миротворця», але жодних конкретних доказів незаконності його роботи надати не можуть.
«І ми кажемо росіянам в ЄСПЛ: “Окей, звертайтеся до нас, ми можемо взаємодіяти з “Миротворцем” і вирішити проблему”. Але Росія лише каже, що всі так бояться “Миротворця”, що аж не можуть давати свідчення. ЄСПЛ, до речі, на прохання Росії про застосування "правила 39" відповів жорстко, приблизно так: “Якщо раптом у вас виникнуть конкретні питання – тоді звертайтесь», – розповів Ліщина.
Також Ліщина підтвердив, під час розгляду однієї зі справ росіяни мали залучити в засідання своїх військових. Хоча, за словами уповноважного, делегації росіян і без того «роздуті».
«Якщо, наприклад, відбувається засідання комітету міністрів Ради Європи з виконання рішень ЄСПЛ, то Україна представляє трьох людей: це я, мій помічник і представник українського посольства. А від росіян приїжджає 10 людей. І вони не поміщаються на відведені для них місця. І тому розсідаються де можуть. Зокрема, за нашими спинами, підглядають нам через плече. Тому так, делегації в Росії завжди великі», – зазначив він.
Окрім того, росіяни періодично беруть у свою делегацію людей, які взагалі непричетні до процесу і не беруть в ньому участі.
«Але на тому засіданні 2019 року, коли розглядали прийнятність справи щодо Криму, вона була не лише велика, але й дивна. Наприклад, там були представники Російської Федерації, як держави, був англійський адвокат. Поки що логічно, так? А ще була якась російська юридична фірма – досі не можу зрозуміти, для чого. Також були представники Слідчого комітету та Генерального штабу – навіщо? Військових з Генштабу ми в суді так і не побачили. Але вони були в готелі. Для чого ці люди їздили у Страсбург – не знаю», – підсумував Ліщина.
Як повідомлявраніше ZAXID.NET, ОБСЄ тиснула на Україну, щоб дозволити так званим «громадським радникам» з «Л/ДНР» виступити на засіданні ТКГ.
Представник ОБСЄ П'єр Морель наполягав на розгляді плану так званих «громадських радників» з «Л/ДНР», після чого вони вперше виступили на засіданні ТКГ. При цьому представники «Л/ДНР» не є членами Тристоронньої контактної групи, тому їх учась у засіданні стане порушенням Мінських угод.