Самотня старість: звідки прийде допомога?
Як у Львові живуть люди похилого віку, котрі залишилися самотніми, або люди, які з різних причин не можуть про себе піклуватися? У Львові є міський центр, який допомагає жителям, які цього потребують. Також є неурядові організації, які опікуються такими людьми, допомагаючи їм у домашніх справах та надаючи медичну допомогу.
Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» безкоштовно надає допомогу самотнім людям похилого віку та інвалідам, які не можуть за собою доглядати. «Карітас України» у Львові опікується 70 людьми, а загалом в Україні 500 людьми. Такі центри є в семи містах: Львові, Києві, Тернополі, Івано-Франківську, Коломиї, Бориславі і Донецьку. Всі вони опікуються приблизно однаковою кількістю людей і мають однаковий річний бюджет (300 тис. грн).
Підопічного раз або кілька разів на тиждень відвідує медсестра, яка також допомагає у приготуванні їжі чи прибиранні квартири. Як зазначила працівниця «Карітас України» Галина Курницька, зараз працює 4 медсестри, які отримують 2,2 тис. грн в місяць.
- Працівники всі перевірені, бо наші підопічні насторожено ставляться до незнайомців, тому, наприклад, волонтерів не залучаємо, – зазначила вона.
Галина Курницька наголосила, що фонд чи працівник «Карітасу» не має права успадковувати майно від людей,за якими доглядають.
- Є люди, які лише віддають постільну білизну для прання. Раз на місяць ми приїжджаємо автомобілем, забираємо, відвозимо до шпиталю Шептицького, який залучений до програм «Карітасу», де перуть білизну, а потім її привозять назад, – сказала вона.
Однією з підопічних є 85-річна львів’янка Михайлина Монастирська, котра все життя працювала вихователькою у дитячих садочках, проте своїх дітей не має. Живе в маленькій однокімнатній квартирі. На підвіконнях – вазони, на стінах – ікони. Каже, що дуже багато молиться, іноді до неї приходить священик. Телевізор дивиться зрідка.
На вулицю вона сама не виходить. Один раз на тиждень до неї приходить медсестра з «Карітасу». Допомагає прибирати у квартирі, робить покупки.
Пані Міля, як вона представилася, народилася на Тернопільщині, вже у 8 років стала сиротою.
- Дуже любила дітей, а тепер ті, кого я виховала, іноді приходять до мене вже зі своїми дітьми, бо знаєте, що потрібно дітям? Ласка. Якщо ти до них ставишся добре, то вони все це відчувають і не забувають, – сказала вона.
Медсестра Галина Попко, що працює в «Карітасі» понад 10 років, відвідує щодня 5-8 осіб. В одних підопічних вона працює 30-40 хв, в інших – 2 год.
- Якщо приходжу до лежачого пацієнта, то я повинна його помити, дати ліки, зробити ін’єкцію. Це займає 30-40 хв,але буваю в таких людей щодня. А от до пані Мілі я приходжу раз на тиждень, то проводжу з нею близько двох годин. Допомагаю і з приготуванням їжі, але вона старається робити сама те, що може. Наприклад, знає, що маю прийти, зварить картоплю, замісить тісто, а я прийду і вже разом з нею ліплю вареники, – розповіла медсестра.
Також до пані Мілі двічі на тиждень навідуються працівники Львівського міського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян. Як розповіла соціальний працівник Наталія Овсінська, вони допомагають в оформленні субсидій, прибирають у квартирі, організовують дозвілля, а до свят приносять подарунки.
Інший підопічний «Карітас» – 56-річний Анатолій Павлюк, який пережив інсульт, ходить із двома милицями. Живе в невеликій двокімнатній квартирі. До нього приходить лише медсестра з «Карітасу». Левову частку часу проводить на кухні. Тут стоїть невеликий телевізор. Пан Анатолій каже, що пильно стежить за останніми подіями в Україні, особливо за київським Євромайданом:
- Коли дивився як тіснили Майдан, то думав, що серце трісне.
Анатолій дуже добре розбирається в комп’ютері, любить грати в онлайн-ігри. На запитання, де саме він народився, пояснює: «На кордоні Львівської і Волинської областей. Я зараз Google map відкрию».
Незважаючи на порушену координацію після пережитого інсульту, лагодить сусідам пульти до телевізора, сам готує і прибирає у квартирі.
Через те, що немає організацій, яким можна було б передати тих підопічних, яких «поставили на ноги», «Карітас» у більшості випадків допомагає підопічним до їхньої смерті.
Ірина Пакош, ZAXID.NET