СБУ назвала потрапляння ракети і теракт пріоритетними версіями катастрофи літака МАУ
Служба безпеки України назвала дві пріоритетні версії катастрофи літака авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» в Ірані: потрапляння ракети та теракт. Про це передає прес-служба СБУ.
«Дійсно, версія про потрапляння ракети зенітно-ракетного комплексу «ТОР» привертає сьогодні найбільшу увагу суспільства. Однак достатньо відкрити інструкцію з експлуатації ЗРК, аби виникла низка запитань, котрі потребують додаткових відповідей. Зокрема, мова йде про дальність польоту ракети, нюанси щодо керування комплексом тощо. Усі питання зараз опрацьовуються», — зазначив глава СБУ Іван Баканов.
Також він додав, що СБУ вивчає та аналізує версію щодо теракту.
«Адже тема надто важлива, аби зараз робити якісь поспішні висновки», — запевнив Баканов.
Як інформував ZAXID.NET, літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, розглядається сім версій авіакатастрофи, три з яких не озвучують. Серед названих публічно версій є збиття літака ракетою російського виробництва.
Наступного дня після катастрофи низка американських ЗМІ, зокрема Newsweek, The Associated Press та CBS News, з посиланням на власні джерела в Пентагоні 9 січня повідомили, що в Міноборони США вважають, що український літак помилково збили іранські військові. У мережі також опублікували відео ймовірного збиття українського літака ракетою.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня заявив, що у нього є розвідувальні дані з декількох джерел про те, що Іран випадково збив український літак. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон також сказав, що він володіє «горою інформації» про те, що іранська ракета збила літак МАУ. 10 січня прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що Австралія отримала аналогічну інформацію. Тим часом держсекретар США Майк Помпео не виключає, що до авіакатастрофи в Ірані міг призвести механічний збій у системах лайнера МАУ.
Натомість іранська влада відкидає звинувачення у свій бік. Зокрема, офіційний представник уряду Ірану Алі Рабей назвав брехнею інформацію канадської розвідки та союзників про те, що український літак 8 січня могли збити іранською ракетою. Представник МЗС Ірану Аббас Мусаві сказав, що іранська влада попросила Канаду передати їй дані про можливий ракетний обстріл. Крім того, «Європейська правда» повідомляє, що Іран офіційно запросив США та Канаду до розслідування авіакатастрофи.
Іранські слідчі заявили, що бортові самописці літака пошкоджені, а частину записів на них втрачено. До їхнього розшифрування Іран хоче залучити, крім Канади, України та Франції, ще й Росію. Тим часом президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському, що Іран надаватиме групі українських експертів оперативний доступ до всіх необхідних даних щодо розслідування авіакатастрофи.