«Сексуальне насильство в сім'ї залишається табуйованою темою»
Як змінилася ситуація з домашнім насильством у Львівській області протягом останніх років
0До теми
- В Україні зафіксовано зростання домашнього насильства з боку демобілізованих бійців АТО ZAXID.NET
-
Поліція з людським обличчям.
Майбутніх патрульних у Львові вчать того, чого так не вистачало їх попередникам – спілкуватись із людьми ZAXID.NET - ООН: Близько 4 млн українських жінок страждають від насильства в сім’ї ZAXID.NET
Останні дані міліції та громадських організацій свідчать: у ситуації з домашнім насильством у Львові та на Львівщині помітні позитивні зміни, проте воно досі залишається величезною невирішеною проблемою.
Більше захисних приписів, але чи більше захисту?
Перший позитивний момент, який впадає в око при розгляді свіжої міліцейської статистики – значне зростання кількості захисних приписів, які дільничні інспектори міліції складають особам, що систематично вчиняють насильство у сім'ї.
Захисний припис, зокрема, забороняє зловмисникові, чинити конкретні акти насильства у cім'ї, розшукувати жертву, вести телефонні розмови тощо. Якщо у 2009-му році міліція винесла 59 захисних приписів особам, що вчиняли домашнє насильство, то за аналогічний період 2011 року – 46, 2012 року – 137, 2013 року - 732, 2014 року – 747, а за вісім місяців 2015 року їх кількість сягнула 534 (з них 31 жінка).
За вісім місяців 2015 року суди Львівщини наклали адміністративний штраф на 952 осіб, громадські роботи – на 618 осіб, 57 осіб отримали адміністративний арешт, а 60 – попередження.
Рівень освіченості в суспільстві виріс
Заступниця голови Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» Марта Чумало погоджується, що протягом останніх років міліція Львівщини стала ефективніше реагувати на проблему домашнього насильства. Вона пов'язує це з низкою тренінгів для міліціонерів, що останніми роками проходили на Львівщині. Лише у 2015 році, каже експерт, вона сама була на тренінгах, які охопили майже 300 працівників міліції області.
Марта Чумало
«Ми говоримо міліціонерам, аби вони реєстрували звернення про насильство та адекватно реагували на них. Адже дотепер трапляються випадки, коли міліція схиляє жінку до того, аби вона забрала документи з органів внутрішніх справ або ж взагалі не зверталася», - каже Чумало.
Однак вона додає, що таких випадків з кожним роком менше, а розуміння того, що без реакції міліціонерів ця ситуація не зміниться, зростає. Натомість на етапі прокуратури, зазначає експерт, часто трапляється відмова у приведенні справи до судового розгляду.
Насильство у сім'ї – основна проблема, з якою працюють «Жіночі перспективи». Окрім цього, організація також займається питаннями дискримінації на ринку праці, торгівлею людьми. Організація готує багато процесуальних документів та напряму працює із жінками.
«Жінки до нас приходять кожен день. Тобто про нас знають і звертаються. Однак насильство у сім'ї – не з тих проблем, що вирішуються протягом одного року», - каже Чумало. За її словами, може йтися про призначення соціальних виплат, стягнення аліментів тощо.
Експерт відзначає значне зростання правової свідомості клієнток центру. Якщо в 1998-му році жінки могли звернутися з проханням допомогти написати заяву на розлучення, то зараз прохання про допомогу стосуються складніших питань.
Проблема насильства може зачепити кожну жінку
У 2014 році «Жіночі перспективи» оприлюднили звіт, в якому проблема насильства сім'ї на Львівщині представлена за два часові проміжки – 2007 та 2013 роки.
Перший висновок, який випливає із дослідження – насильство у сім'ї стосується різних жінок, незалежно від віку, освіти чи соціального статусу.
Соціальна реклама, що демонструє небезпеку ігнорування домашнього насильства суспільством
Серед інших важливих висновків дослідження є такі:
- розірвання шлюбу не завжди є вирішенням проблеми насильства сім'ї. Кривдник і надалі часто продовжує вчиняти насильство, навіть коли вони із жертвою проживають окремо.
дослідження повністю спростовує міф, що насильство у сім'ї відбувається лише у тих сім'ях, де жінка економічно залежна від чоловіка. Більшість потерпілих-жінок, що звертались до центру – працюють або мають хоча б мінімальні доходи;
у 95% насильство вчиняють чоловіки;
жінки не ідентифікують сексуальне насильство як таке. Лише 5% жінок, що зверталися до центру «Жіночі перспективи», заявляли про зґвалтування чи примушування до статевих контактів із боку чоловіка;
більшість жінок повідомляли, що діти були свідками насильства;
молодші жінки швидше звертаються за допомогою, коли починають потерпати від насильства, тоді як старшим для цього потрібно близько двох років.
Транспарант, що привертає увагу до проблеми домашнього насильства
Марта Чумало зазначає, що звернення до центру за останні роки почастішали. Однак, вона пов'язує це насамперед із тим, що за ці роки в суспільстві зросло розуміння ненормальності ситуації, коли б'ють жінку.
«Середній показник – що від насильства потерпає 20-30% жінок – яким був, так і залишився. Зараз звертаються і частіше, і швидше – тобто вже не терплять так довго перед зверненням, як раніше», - каже Чумало.
Водночас, на профілактичному обліці у міліції Львівщини на сьогодні перебуває 3850 осіб, які вчиняли домашнє насильство, з них 2655 поставили на облік у цьому році.