Сенат США виправдав Дональда Трампа у справі про імпічмент
Для визнання Трампа винним не вистачило 10 голосів
Сенат США виправдав екс-президента Дональда Трампа у його вже другій справі про імпічмент, де він звинувачувався у підбуренні до штурму Капітолію. Про це повідомляє «Голос Америки».
Як повідомляється, 57 сенаторів, усі демократи та 7 сенаторів-республіканців, проголосували за обвинувальний вирок екс-президенту і 43 республіканці проголосували проти. Для обвинувального вироку була необхідна більшість у 67 голосів. Число демократів і республіканців у Сенаті зараз рівне: 50 і 50.
Після голосування у Сенаті, лідер республіканської меншості Мітч Макконнелл виголосив промову у якій розкритикував дії Дональда Трампа 6-го січня.
«Немає жодних сумнівів, що президент Трамп практично та морально відповідальний за провокування подій того дня. Жодних сумнівів», – сказав він.
При цьому Макконнелл наголосив, що на його думку, за Конституцією США, справа Трампа не могла розглядатись у Сенаті.
Сенаторами-республіканцями, котрі підтримали імпічмент Трампа, є Річард Берр, Білл Кассіді, Сюзан Коллінс, Ліза Мурковскі, Мітт Ромні, Бен Сассі й Пет Тумі.
BREAKING: The U.S. Senate votes 57-43 to acquit President Trump in second impeachment trial. https://t.co/0q5f3YeYjE pic.twitter.com/tLxymBXowP
— The Hill (@thehill) February 13, 2021
Основною метою процесу імпічменту була заборона на подальше балотування Трампа, оскільки він уже не є президентом і зняти його з цієї посади неможливо. Якби Трампа звинуватили в підбурюванні до повстання, то він не мав би права балотуватися на пост президента США у 2024 році.
Тепер уже колишній президент США Дональд Трамп назвав невдалу спробу оголосити йому імпічмент черговим витком «полювання на відьом», що проводиться його політичними опонентами.
«Це стало черговою фазою найбільш грандіозного полювання на відьом в історії нашої країни. І полювання триває, тому що наші противники ніяк не можуть забути, що за мене кілька місяців тому проголосувало 75 мільйонів людей. Це – найвищий показник в історії для діючого президента», – повідомив Трамп у своїй заяві, яку наводить АВС. При цьому він пообіцяв продовжити боротися за інтереси громадян США і заявив, що історичний рух «Зробимо Америку знову великою» лише починається.
Дональд Трамп – єдиний президент США, якого вдруге піддають імпічменту. Вперше процедуру оголосили після телефонної розмови Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським – тодішній глава Білого дому просив поновити розслідування щодо компанії Burisma, з якою був пов’язаний син його тодішнього конкурента Джо Байдена Гантер.
45-го президента США звинуватили в тиску на Зеленського з метою здобути компромат на Байдена. Палата представників оголосила йому імпічмент, але Сенат повністю виправдав.
Зазначимо, що справа проти Трампа розпочалася після того, як 6 січня 2021 року в Капітолії мали офіційно оголосити Джо Байдена переможцем виборів за результатами голосування колегії виборників. У цей час Трамп проводив мітинг на свою підтримку, деякі учасники якого рушили до Капітолію, увірвалися туди та почали масові заворушення. Унаслідок цього загинуло п'ятеро людей, було відкрито понад 20 справ з обвинуваченням у внутрішньому тероризмі.
Демократи в Палаті представників Конгресу закликали на той момент ще віце-президента Майка Пенса мобілізувати кабінет міністрів для запуску процесу відсторонення президента від посади, передбаченого 25-ю поправкою до Конституції США. Уже 13 січня Палата представників оголосила імпічмент Дональду Трампу, але слухання в Сенаті розпочалися після того, як президентські повноваження перейшли до Джо Байдена. Наприкінці січня п'ять адвокатів, які мали захищати Дональда Трампа у справі про імпічмент, залишили його команду майже за тиждень до початку судового розгляду.
Представник екс-президента сказав, що сам Трамп участі в слуханнях не братиме. 9 лютого в Сенаті почалися слухання. Сторона обвинувачення, член Конгресу Дайна Дегетт підкреслила схожість у формулюваннях між закликами Трампа на мітингу та гаслами його радикальних прихильників, які атакували Капітолій. Вона додала, що деякі затримані аргументували свій прихід до Капітолію тим, що цього від них нібито хотів президент. Трампу також закидали, що він не засудив насилля, яке вчинили його прихильники.
Обвинувачення також зазначило, що під час нападу небезпека загрожувала віцепрезиденту та спікеру Палати представників. Відеозаписи свідчать, що група демонстрантів умисно шукала віце-президента і наблизилася на 30 метрів до приміщення, де перебували Майк Пенс і його родичі.
Наступного дня обгрунтування представила сторона захисту. Аргументи адвокатів зводилися до того, що Трамп 6 січня не підбурював натовп до бунту біля Капітолію США і що його вислови були вирвані з контексту. За їхніми словами, справа проти Трампа є політичним «полюванням на відьом» з боку демократів і не має законної сили, оскільки він більше не перебуває на посаді.