Що і як читають українці
В Україні пройшла друга хвиля дослідження літературних смаків українців
4До теми
-
Один день Форуму видавців.
Топ-11 подій 11 вересня ZAXID.NET - У Львові відкрився 21-й Форум видавців ZAXID.NET
- Форум видавців оголосив свою програму ZAXID.NET
У цьому році компанія GFK Ukraine вдруге провела «Дослідження читання книжок» та презентувала результати у четвер, 11 вересня, у рамках ХХІ Форуму видавців. Так, дослідження показало, що порівняно з минулим роком частка тих, хто читає не змінилась і становить 51%, однак дослідники вказують на те, що люди все менше часу приділяють книгам.
Соціологи встановили, що висока ціна на книжки та розмаїття альтернативних форм проведення дозвілля витіснили читання як один з популярних способів проведення вільного часу. Українців наразі більше цікавить інтернет, спілкування та перегляд фільмів.
Українці читають детективи та любовні романи
Порівняно з минулим роком частка дорослих читачів в Україні не змінилась – 51% українців прочитали щонайменше одну книжку протягом останніх 3 місяців (не рахуючи книжок, прочитаних за програмою навчальних закладів). Якщо говорити про дітей, то сімей з дітьми до 15 років, в яких діти прочитали хоча б одну книжку (або батьки їм читали), у 2014 році стало суттєво менше: 44% в порівнянні з 57% у минулому році.
Серед жанрів, які полюблять українці є детективи (12%), любовні романи (9%) та класика (6%). Крім того, чимало надає перевагу прикладній літературі – самовчителям, літературі, яка стосується хобі, корисних порад тощо. Також дослідження засвідчило, що у цьому році читачів любовних романів стало більше, а тих, хто надає перевагу класичним творам та історико-пригодницьким романам – менше.
Синім виділено респондентів, які читали книжки у друкованому вигляді, а блакитним - тих, хто у електоронному
Щодо придбання книг, то купують найчастіше художньо-розважальні книжки для дошкільнят, детективи, любовні романи та класику.
Жінки читають більше, ніж чоловіки
Дослідники встановили, що серед дорослого населення, яке читає та купує книжки частка жінок переважає чоловіків: 63 та 37% відповідно. Якщо ж не брати до уваги критерій купівлі книжок, то розподіл по статі майже рівний – 49% чоловіки та 51% жінки.
Найактивнішими читачами є молоді люди, віком від 20 до 29 років (24%) та старші люди 50-59 років (23%).
Люди з вищою освітою читають більше
Як виявилось, серед нечитачів частка тих, хто має вищу освіту, у два рази менша у порівнянні з тими, хто читає. За родом занять серед дорослих-нечитачів переважають робітники, тоді як серед читачів більше спеціалісти з вищою освітою.
Також соціологи встановили, що найбільше людей, які не читають, проживає в селі (частка нечитачів 36%). На думку дослідників, це можна пояснити тим, що у селі книжки придбати тяжче, ніж у місті, адже у селах не так багато книжкових магазинів та не так розповсюджений інтернет. Найбільше читачів (близько 25%) зафіксовано у великих містах.
Люди, які читають, більш активні
За даними дослідження ті люди, які читають та купують книжки, значно частіше за інших читають газети, журнали, слухають музику, ходять в кафе, кіно і на виставки. Крім того, парадоксально, що люди, які багато читають, також багато часу «сидять» в інтернеті. Переважно там вони шукають інформацію або читають новини.
Довідка.
Дослідження було проведено на замовлення національного оператора зв’язку «Київстар» та проводилось у липні 2014 року у всіх регіонах України. До вибірки не потрапили респонденти з Криму та зони проведення АТО. Похибка вибірки становить 3,1%. Методом інтерв’ю віч-на-віч було опитано 1000 респондентів, віком від 15 до 59 років.
Крім того, в рамках проекту було проведено 4 фокус-групові дискусії у Львові та Павлограді, по 8 учасників у кожній.
Перша хвиля дослідження була проведена у 2013 році.