Соціологи дослідили причини нової української революції
Дві провідні соціологічні компанії України – Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології – провели спільне дослідження діяльності Євромайдану у Києві. У суботу і неділю соціологи опитали понад 1000 учасників масових протестів.
З’ясувалося, що серед мотивів, що спонукали людей вийти на Майдан, трьома найбільш поширеними виявилися: жорстокий розгін Євромайдану у ніч на 30 листопада (70%), відмова Віктора Януковича від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом (53,5%) та загальне прагнення змінити життя в Україні (50%).
Прикметно, що заклики опозиції до акцій протесту були вирішальними лише для 5% учасників Євромайдану, а приїжджі (не кияни) серед протестуючих складають не більше 50%. Абсолютна більшість приїжджих учасників Майдану (92%) приїхали самотужки, приїзд 6% був організований якоюсь громадською організацією або громадським рухом і 2% – однією з партій.
При виборі трьох головних вимог респонденти обрали такі: звільнення заарештованих учасників Майдану, припинення репресій (58%), відставка уряду (51%), відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (49,5%).
Більше половини учасників Майдану (51%) згодні з пропозицією провести круглий стіл переговорів за участі влади, опозиції та громадських лідерів за посередництва міжнародних організацій, проте 41,5% опитаних вважають, що ніяких переговорів з владою вести не потрібно (решта 7% своєї позиції не висловила). Більш миролюбно налаштовані кияни (серед них 56% виступають за переговори за круглим столом, 37% – проти), а серед приїжджих учасників думки діляться: 47% – за круглий стіл і 45% – проти. Молодь дещо більше схильна до компромісів (56%), ніж люди середнього (48%) та старшого (48%) віку.
Абсолютна більшість учасників Майдану (74%) готова припинити акції протесту лише у разі виконання усіх вимог Майдану, ще 28.5% готові задовольнитися виконанням кількох основних вимог.
Більшість учасників Майдану – 72% – відповіли, що готові бути на Майдані «стільки, скільки буде треба»; серед киян така готовність більше (83%), ніж серед приїжджих (62%).
Абсолютна більшість учасників Майдану (92%) не належить ані до якоїсь з партій, ані до громадських організацій та рухів. Членами партій є 4%, 3,5% належать до громадських організації, 1% – до громадських рухів.
Повні результати опитування доступні на сайті Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва".