Соціологи нарікають на нещирість респондентів під час опитувань
Вітчизняні соціологи зіткнулися із проблемою нещирості українських респондентів під час опитувань щодо їхніх намірів голосувати за того чи іншого учасника виборчих перегонів.
Про це сказав доктор соціологічних наук Олександр Вишняк на засіданні круглого столу "Технології виборчих кампаній у контексті розвитку громадянського суспільства".
"Під час останніх парламентських виборів усі соціологи помилилися однаково. Хтось на більше чи менше, але - однаково. І це не випадково. Це не можна пояснити особливостями анкет чи різними замовниками. Це було пов'язано із нещирістю респондентів під час соціологічних опитувань", - сказав Вишняк.
При цьому, за його словами, нещирість ця має свою закономірність як в Україні, так і в Росії: "5-7% людей із міркувань страху чи престижу не говорять, що будуть голосувати за провладні чи опозиційні сили, а віддають перевагу партіям нейтрального типу".
Соціолог висловив припущення, що з цією проблемою зітнеться суспільство і на президентських виборах 2015 року. Він не виключає, що рейтинг Кличка може зростати: "Але чи цей рейтинг відображатиме реальну ситуацію. Рейтинг не завжди точний, а електоральну ситуацію треба вивчати за допомогою дуже різноманітних методів".
При цьому, вважає вчений, учасники виборчих перегонів зазвичай нехтують вивченням електоральної ситуації. "Нова тенденція: 80% всіх фінансових ресурсів, які витрачалися на соціологію під час останніх кампаній, на відміну від попередніх, йшли на екзит-поли, а не на дослідження передвиборчих процесів. Учасників виборчих перегонів цікавило, як рахують голоси, а не як їх здобувати. Я думаю, що ці речі повторяться напередодні президентської виборчої кампанії 2015 року і, скоріш за все, київського мера", - підсумував Вишняк.