США завершили виведення своїх військ з Афганістану
Військова операція американських військ в Афганістані тривала 20 років і була найдовшою в історії США
Армія США завершила виведення свого контингенту з Афганістану, повідомляє CNN з посиланням на голову Центрального командування Збройних сил США генерала Френка Маккензі.
Генерал повідомив, що останні американські військові літаки вилетіли з Кабула в понеділок, 30 серпня. У них перебувала остання група військових і дипломатів.
«Повідомляю про завершення виведення наших сил з Афганістану і про завершення нашої операції з евакуації громадян США, громадян третіх країн, а також афганців, які опинилися в небезпеці», – сказав Маккензі.
Він наголосив, що армія США провела в аеропорту Кабула найбільшу в історії операцію з евакуації цивільних осіб. За його словами, з 14 серпня безпосередньо США евакуювали 79 тис. цивільних осіб, включаючи 6 тис. американців. Загалом літаки США і їхніх партнерів по коаліції евакуювали понад 123 тис. цивільних осіб.
Він нагадав, що з 14 по 31 серпня безпеку аеропорту забезпечувала саме армія США. Вона ж забезпечувала його нормальне функціонування.
Разом з тим Маккензі визнав, що військові США не встигли евакуювати з Афганістану всіх цивільних осіб, яких планували.
«Ми не встигли вивезти всіх, кого хотіли вивезти», – сказав він журналістам на брифінгу.
The last American soldier to leave Afghanistan: Maj. Gen. Chris Donahue, commanding general of the @82ndABNDiv, @18airbornecorps boards an @usairforce C-17 on August 30th, 2021, ending the U.S. mission in Kabul. pic.twitter.com/j5fPx4iv6a
— Department of Defense (@DeptofDefense) August 30, 2021
Водночас Маккензі запевнив, що і тепер, після завершення виведення сил США з Афганістану, у людей, які там залишилися, буде можливість виїхати за кордон.
Однак перед тим, як піти з Афганістану, американські військові привели в непридатність вертольоти, бронемашини та систему ПРО в кабульському аеропорту, повідомив журналістам Кеннет Маккензі.
«Ці вертольоти більше не полетять, ніхто не зможе керувати ними», – сказав він.
За словами генерала, в кабульському аеропорту роззброєні або приведені в непридатність 73 вертольоти. Крім того, така ж доля спіткала приблизно 70 бронемашин з посиленим протимінним захистом і 27 армійських позашляховика Humvee.
«Цими автомобілями ніхто більше не зможе користуватися», – сказав Маккензі.
Крім того, США залишили систему ПРО, артилерію і міномети, які використовувалися для захисту аеропорту. «Ми вирішили залишити ці системи боєздатними до останньої хвилини», – наголосив генерал і зазначив, що «вони також виведені з ладу, і їх не можна буде використовувати знову».
Аеропорт Кабула – останній об’єкт, який в Афганістані був під контролем армії США. Тепер він перейшов під контроль руху «Талібан». Таким чином, 20-річна військова присутність США в Афганістані завершилася.
За час спецоперації американських військових в аеропорту Кабула, яка проводилася з 14 серпня, вдалося евакуювати понад 120 тис. цивільних осіб. Більшість з них – афганці. Таліби, зі свого боку, обіцяли, що і після 31 серпня люди, охочі поїхати за кордон, будуть мати можливість це робити. У той же час в останні тижні ватажки талібів закликали США не підштовхувати афганців до того, щоб покинути батьківщину. У русі «Талібан» пояснювали, що Афганістану потрібні висококваліфіковані фахівці, зокрема, інженери, медики, і тому неприпустимо, щоб такі люди масово покидали країну, зазначає агенція «Інтерфакс-Україна».
Зазначимо, що Операція в аеропорту Кабула стала мішенню терористів з угруповання «Ісламська держава». В результаті теракту, який поблизу аеропорту вчинили члени цього угруповання, загинули близько 200 людей, у тому числі – 13 американських військових. Американська армія у відповідь на це почала завдавати точкові авіаудари по ватажках «Ісламської держави», які, імовірно, причетні до нападу.
Виведення військ США з Афганістану: передісторія
29 лютого 2020 року у столиці Катару – Досі – США за президентства Дональда Трампа підписали угоду з рухом «Талібан» про виведення американських військових з Афганістану. Тоді США і НАТО зобов'язалися покинути Афганістан до 1 травня 2021 року, а таліби давали у відповідь низку гарантій.
Однак після того, як президентом США став Джо Байден, він змінив кінцевий термін виведення військ на 11 вересня 2021 року, а пізніше стало відомо про новий термін – 31 серпня. Тим часом, таліби попередили, що не потерплять іноземної військової присутності в Афганістані після 31 серпня. Крім того, таліби заявили, що не мають наміру дозволяти продовження в аеропорту Кабула американської операції з термінової евакуації цивільних осіб після 31 серпня.
Загони «Талібану» поступово захоплювали провінцію за провінцією і 15 серпня зайняли столицю країни – Кабул. На тлі наступу талібів, президент Афганістану Ашраф Гані втік з Афганістану. Таліби, які увійшли до афганської столиці і зайняли президентську резиденцію, заявили, що звільнили Афганістан і вважають війну, яку вони вели, завершеною. Контроль над аеропортом Кабула, з якого проходила евакуація цивільних осіб, тоді встановили американські військові.
У Держдепі США зі свого боку повідомляли, що після виведення військового контингенту США з Афганістану контроль над управлінням аеропортом Кабула буде переданий «афганському народу».
За час бойових дій в Афганістані США втратили вбитими 2 461 військовослужбовця, ще 20 тис. були поранені. Витрати США, пов'язані з афганським конфліктом, оцінюються приблизно в 2 трлн доларів. Військова операція в Афганістані була найдовшою в історії США.