Теледебати у прямому ефірі: Садовий vs. Кошулинський
Публічні дебати між двома кандидатами на посаду мера Львова
У п’ятницю ввечері, 6 листопада, відбулися публічні дебати між претендентами на посаду міського голови Львова. У дебатах брали участь кандидат від ВО «Свобода» Руслан Кошулинський та чинний міський голова, кандидат «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий.
Дискусію претендентів транслював у прямому ефірі «Перший національний» та Перший канал Українського радіо.
Модерував дебати відомий український журналіст, заступник головного редактора тижневика «Дзеркало тижня» Сергій Рахманін.
Дебати мали шість раундів і тривали півтори години. Спершу кандидати ставили питання один одному, потім відповідали на питання модератора, а після цього на питання із соцмереж.
Попередні дебати між претендентами на посаду мера Львова відбулись 18 жовтня, у них взяли участь 11 кандидатів.
Згідно з офіційними результатами виборів, у першому турі Андрій Садовий отримав 141 255 голосів (49,2%), а Руслан Кошулинський - 35 200 голосів (12,3%). Другий тур виборів мера Львова відбудеться у неділю, 15 листопада.
Текстова трансляція основних моментів дебатів:
20:44. Садовий: я прошу громаду взяти мене на роботу на ще один термін, даю слово працювати чесно.
20:43. Кошулинський: переконаний, що 2 терміни для будь-якого чиновника достатньо, щоб відчути, достатньо для нього це чи ні. Якщо ми хочемо відчувати сучасні віяння, маємо робити зміни. Філософія керування містом має змінитися – для львів'ян, а не для туристів.
20:42. Кошулинський: я самостійно працював над своєю програмою, у мене для цього достатньо знань.
20:40. Садовий: «Місто – це складна структура. Велика кількість людей має злагоджено працювати. Хто ті люди, хто будуть з вами працювати?» Кошулинський: я своє слово дав громадськості, була зустріч із громадськими організаціями і ми уклали резолюцію. Будь-яка посада у Львові не має бути за партійною ознакою, фахівців будуть пропонувати професійні середовища.
20:34. Кошулинський: «Чи не вважаєте ви, що будучи головою партії, коли більшість обраних депутатів – працівники міськради, що це узурпація влади?» Садовий: «Серед 24 депутатів є лише 2, які є урядниками, інші – представники підприємців, громадські активісти. Ми завжди запрошуємо до співпраці найкращих, якщо ці найкращі є в іншому місті – ми їх запрошуємо».
20:23. Питання про вартість кампанії. Кошулинський: перший етап – це 70 тис грн, більша частина з цих коштів – це кошти друзів, партійні і трішки свої. Садовий: кінцевий звіт буде після виборів, ми витрачали партійні кошти. «Ви не побачили у місті жодного білборду з моїм зображенням і не побачите до кінця виборів», – Садовий.
20:20. Питання з аудиторії: «Зараз в центрі багато забудов, які не вписуються в панораму міста. Що обере майбутній мер – бізнес чи історію?» Садовий: «Будь-яка будівля повинна відповідати здоровому глуду. Зараз дуже важливо працювати з місцевими мешканцями, як ми почали працювати із вул. Бандери» Кошулинський: «Ріже вухо «іноземні фахівці», які будуть допомагати Львову, чи у нас не достатньо фахівців?»
20:15. Рахманін: «Дуже добре, що Львів надав прихисток великій кількості внутрішньо переселених осіб. Але багато львів'ян хвилюються, що це зруйнує особливу атмосферу міста, яка тут довго формувалася. Чи так це?» Кошулинський: «Львів'яни завжди відмічалися незламністю, стрижневістю, зовнішні чинники не впливали на львів'ян і вони залишалися собою. Ті люди, які довгі роки були відірвані від української культурної основи, можуть зараз повернутися до цього. Не вважаю, що є загроза для львів'ян. Переселенців закликаю максимально дослухатися до львів'ян» Садовий: «Вони сьогодні великі промоутери Львова по цілій Україні. Ми повинні допомагати і розуміти, що у нас одна країна».
20:05. «Як кандидати планують боротися із незаконними забудовами?». Садовий: «У 2007 році держава забрала з підпорядкування міста ДАБІ. Ми отримали багато проблем, з грудня ця інспекція буде в підпорядкуванні міста. Ми переглянемо багато дозволів, які віддавалися раніше» Кошулинський: «За 2 дні Львів отримає документ, який повністю заборонить будувати в історичній частині міста. ЮНЕСКО вже дав нам дзвіночок. Будь-яке будівництво не може розпочатися без згоди громади, яка там живе, тому допоки очільник міста не буде спілкуватися із мешканцями, доти будуть незаконні забудови»
20:02. Питання з аудиторії: «Чи маєте ідеї щодо молодіжної соціальної політики? Проживання для студентів, щоб не тіснилися в гуртожитках?» Садовий: «Ми активно займаємося розбудовою велодоріг, зараз є 70 км велодоріжок, а до 2020 буде 268 км. У нас максимальна співпраця із молоддю, багато молодих людей працюють в міськраді». Кошулинський: «Місто має стати містом працедавця. Місто можна залучати як замовника ідей».
19:54. Питання з соцмереж: «Яке вирішення проблеми смороду?» Кошулинський: «Мені найважче, бо я мешкаю біля очисних споруд. Ні ремонтних робіт, ні інших заходів, які спонукали б до зменшення цього, не було. Ми неодноразово зверталися» Садовий: «Ремонт очисних споруд – це 31 млн євро, попередньо угода вже підписана... 7% міста Львова є неканалізованими, тому є програма проведення каналізацій. Питання до міліції – за містом є ряд підприємств, які за день збирають нечистоти, а вночі виливають їх у спальному районі і втікають».
19:52. Садовий: «Три місяці депутати ЛМР, в якій є більшість «Свободи» не голосували за виділеня ділянки для воїнів АТО». Кошулинський: мене як вояка не влаштовує схема, за якою пропонувалося будувати будинок.
19:49. Садовий: «Місто дуже компактне, тому ми прийняли рішення на Підголоско виділити велику ділянку для воїнів АТО. Там отримають квартири передусім ті, хто втратив годувальника». Кошулинський: «Як людина, яка служить, яка була також воїном АТО, можу сказати, що у міськради час розтянутий – вони перекладають питання з однієї особи на іншу. Окрім паркану навколо земельної ділянки зрушень нема».
19:47. Питання з соцмереж: «Що потрібно змінити у сфері громадського транспорту?» Садовий: «Ми маємо зараз 200 автобусів, а потреба міста – 650. Із наступного року ми будемо закуповувати українські автобуси». Кошулинський: «Перебуваю з опонентом в судовій тяганині щодо транспортної схеми. Транспортна схема не може бути сталою. Потрібно робити акцент на електротранспорті».
19:44. Питання з аудиторії: «Багато людей хвилюються щодо загрози реституції. Чи варто хвилюватися?» Кошулинський: «Ми маємо бути до цього готові. Усі країни, які вступали до ЄС, це проходили». Садовий: «У найближчі роки-десятиліття за це хвилюватися не варто. Україна буде знаходити альтернативні варіанти, але повага до приватної власності має бути збережена».
19:38. Рахманін: «У ваших програмах більше спільного, ніж відмінного. Ви готові своєму опоненту запропонувати посаду секретаря ЛМР?» Кошулинський: «Якщо Садовий буде головою міста, а найбільша фракція буде «Самопомочі» – це буде небезпечно. Для мешканців міста буде добре, якщо голова мер міста і голова найбільшої фракції будуть з інших фракцій. Садовий: «Я побачив, що таке працювати зі «Свободою». Це важко, коли вас багато, але зараз вас буде мало»
19:37. Сергій Рахманін: «Я почуваюся незатишно, таке враження, що нас тут стоїть четверо – разом із паном Мордою».
19:30. Модератор дебатів Сергій Рахманін оголошує формат дебатів. Першим починає Руслан Кошулинський, який витягує газету «Самопомочі» і довго питає Садового про осіб, згаданих в газеті. У відповідь Андрій Садовий каже, що «спокійно відноситься до того, що по всьому місту розклеєні агітки, в яких пишуть, «що Садовий був контрабандистом»».
19:21. Зал наполовину порожній, тому оператори просять сісти людей ближе до сцени, аби на камеру було видно більше осіб. Із стійок, за якими стоятимуть кандидати на мера, просять зняти наклейки з пляшок із мінеральною водою.
Дебати відбуваються в головному корпусі Львівського національного університету ім. І. Франка. Перед входом до будівлі кілька десятків активістів-«свободівців» роздають агітматеріали.