У Львівському кафедральному соборі вперше за сто років зазвучав відновлений орган
Після реставрації у Латинському кафедральному соборі у Львові залунав малий орган. Унікальний музичний інструмент відреставрували восени минулого року коштом польського інституту культурної спадщини за кордоном «Полоніка». А цієї п’ятниці у катедрі влаштували перший концерт.
Так званий позитив або малий орган Львівської катедри був створений у кінці XIX сторіччя. Хоча окремі його елементи мають ще давнішу історію.
«Його автором був Ян Слівінський, дуже відомий і дуже цінний органіст. При будівництві цього органу в кінці XIX ст. він використовував елементи старіших інструментів», ‒ зазначає директорка інституту «Полоніка» Дорота Янішевська-Якубяк.
Малий інструмент перестали використовувати, коли модернізували великий. Точно невідомо, коли цей інструмент замовк. Дослідники припускають: після того, як до катедри провели електрику, при великому органі запрацював двигун. Відтоді ніщо не заважало органістові грати тільки на великих хорах, і про малий орган поступово забули. А восени минулого року інститут «Полоніка» вирішив його відродити.
На концерті прозвучала музика Георга Фрідріха Генделя і Франца Йозефа Гайдна у виконанні польського професора Віктора Лияка. Саме він зініціював цю реставрацію.
Органіст, професор університету імені Яна Кохановського Віктор Лияк зізнається, що грати в Україні краще. «Тут дуже добре грати, бо люди тут такі, які мають серце і для музики і для мистецтва. А на Заході це не так. Так справді нормальні люди. Я б хотів, щоб і у Польщі були такі усі», ‒ ділиться враженнями органіст.
Музикант звучав спільно із камерним оркестром «Академія», концертмейстером якого є Артур Микитка, під диригуванням професора Ігоря Пилатюка.
Перший концерт зібрав кількасот слухачів. Серед них як туристи з Польщі, так і львів’яни. «Емоції дуже збудливі, гарна музика, класична, чудове виконання. І лише найкращі емоції. У такому місці і в такому виконанні чудових музикантів», ‒ розповідає туристка із Польщі Ельжбета.
«Це було щось неймовірне. Перший раз чую таке виконання», ‒ ділиться емоціями відвідувач катедри Валерій.
Після малого органу інститут «Полоніка» має намір реставрувати і головний музичний інструмент храму.