У Львові буде Меморіальний комплекс "Територія терору"
У Львові буде Меморіальний комплекс тоталітарних режимів «Територія терору». Виконавчий комітет Львівської міської ради 30 квітня погодив концепцію створення у Львові Меморіального музейного комплексу тоталітарних режимів «Територія терору».
"На території Львова упродовж Другої світової війни загинули сотні тисяч людей, величезна кількість людей депортована в Сибір чи в табори нацистської Німеччини. Частина з них пройшли "Пересильну тюрму №25". Зараз це частина проспекту Чорновола, неподалік пам’ятника Голокосту. Перед цим тут було львівське єврейське гетто, третє за розміром у Європі", – розповів директор ЛКП "Меморіальний музей жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" Тарас Чолій.
Разом з тим, він зазначив, що в Україні не знайдеться жодного пам’ятника сотням тисяч осіб, вивезеним в табори ГУЛАГу.
Ділянка, на якій запропоновано збудувати Меморіальний музейний комплекс тоталітарних режимів "Територія терору", зараз перебуває в оренді до 2014. "Власники автостоянки, яка там розміщена, усвідомлюють значення цієї території. Достеменно невідомо, чи на цій території є захоронення, бо, як кажуть джерела, там ще є захоронені останки 450 осіб", – сказав Тарас Чолій.
Минулого року, з його слів, там проходили пошукові роботи. Їх продовжать після вирішення всіх питань з орендарями землі.
"Над проектом концепції працювала велика група істориків, архітекторів, дизайнерів тощо. Радились з багатьма громадськими організаціями, зі спілками політв’язнів та репресованих, братством ОУН-УПА, з експертами Центру міської історії Центрально-Східної Європи тощо. Ми вирішили підійти до цієї території по-сучасному, з новим способом подачі інформації. Музей присвячений жертвам Янівського концтабору, Львівського гетто, тюрми на Лонцького. Таких музеїв ніколи не буде замало... Ми також будемо намагатися залучити на цей проект міжнародні кошти, адже йдеться про інтерпретацію історії не лише з точки зору українців, але й поляків, євреїв", – каже Тарас Чолій.
Він додає, що такого меморіалу на території України і Львова немає. Разом з тим, за його інформацією, відповідну ухвалу про будівництво меморіального комплексу на цьому місті було прийнято Львівською міською радою попереднього скликання ще 2003 року.
Як розповів один з авторів проекту концепції, член архітектурно-проектного бюро Громів Остап Гром, є кілька елементів, які дають змогу якісно реалізувати проект: близьке до центру міста розташування, залізнична колія поблизу, історія, близькість до меморіалу Голокосту.
"Проект не передбачає капітального будівництва, там будуть експозиційні павільйони каркасного типу, які будуть відтворювати "Пересильну в’язницю №25". Також там заплановано спорудити "Стіну пам’яті" з граніту. Це буде сучасний музей під відкритим небом. Окрім того, буде використано нові методи комунікації – всі екскурсії будуть супроводжуватися аудіорядами, буде використовуватись підсвітка", – каже Остап Гром.
Крім того, концепція передбачає можливість розташування автостоянки на два місця для екскурсійних автобусів та 10 місць – для легкових автомобілів.