У Львові показали унікальну ікону з двома зображеннями – Унівську Богородицю Івана Рутковича
Одна ікона – два зображення. У Львівському Національному музеї ім. А. Шептицького виставили унікальну пам'ятку XVII ст. із Унівської Лаври.
Один із найдавніших монастирів України – Унівську Лавру – радянська влада закрила у 1940-х роках. І унівська чудотворна ікона «Богородиця Одигітрія», вважалося, зникла безслідно. Аж у 50-х роках музейники поїхали на пошуки.
«Працівники музею організували експедицію до Унева і сусідніх сіл, щоби врятувати те, що там залишилося і привезли цю ікону до нашого музею, аби врятувати її та зберегти», – розповів Роман Зілінко, куратор виставки.
Близько 10 років тому реставратори Ірина Мельник та Андрій Почеква взялися за неї, бо запідозрили, що вона має кілька шарів.
«Я укріплювала живопис і в процесі роботи побачила, що та ікона повністю записана поверх», - згадує Ірина Мельник.
Тобто під зображенням XIX ст. було ще одне – значно давніше. Реставратори зробили, здавалося би, неймовірну річ – верхній шар перенесли на нову основу і так з'явилося дві ікони.
Та, що визирнула знизу, виявилася пам'яткою 1696 року. За стилем малярства мистецтвознавці визначили, що автором, вочевидь, є Іван Руткович, легендарний маляр із Жовкви.
Верхній шар ікони повернуть в Унівську Лавру. Давнішу Богородицю відтепер можна побачити у постійній експозиції львівського Нацмузею.