У Львові різко зросла кількість відключень будинків від газу
У мерії кажуть, що газ виключають через борги, а «Львівгаз» має свою версію
На «Гарячій лінії міста Львова» зростає кількість скарг мешканців на відключення багатоповерхівок від газу. Деякі будинки залишаються без газопостачання упродовж декількох тижнів, у деяких газ вимикають на кілька днів. Львівська мерія уже звернулась до уряду та у правоохоронні органи через цю ситуацію. А у «Львівгазі» вимкнення будинків від газу пояснюють великою кількістю порушень та несправностей у мережах.
Як повідомила заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк, кількість звернень мешканців на «Гарячу лінію міста» щодо відключень будинків від газу зростає, і сьогодні є будинки, які вже декілька тижнів без газопостачання.
«Ми кожен день моніторимо ситуацію щодо відключення будинків від газопостачання. Моніторимо причини відключення від газу, скільки днів триває відключення, і комунікуємо з керівництвом ПАТ «Львівгаз», щоб вони оперативно ліквідовували аварійну ситуацію, якщо така є. На жаль, аналізуючи цей тиждень, бачимо, що кількість звернення на «Гарячу лінію» збільшується. Станом сьогодні на ранок було 38 будинків, відключених від газу, вчора їх було 30. Причини щодо відключення є різні. Бачимо, що 50% будинків відключені через борги, а 50% – з технічних причин», – розповідає Ірина Маруняк.
За інформацією «Гарячої лінії», у будинку на вул. Крушельницької, 25, немає газу упродовж 36 днів, будинок на вул. Ясна, 28а, перебуває без газопостачання 27 днів, а будинок на вул. Зелена, 40 уже шостий день залишається без газу. Решта будинків перебувають без газу більше двох днів.
«Так, необхідно проводити ревізію мереж, перевіряти їх справність щодо витоків газу. Але коли цей витік знаходять, його потрібно оперативно ліквідовувати і відновлювати подачу газу. Якщо виникають труднощі у доступі до будинку чи квартири, можна звертатися до мене, до голови району і ми допоможемо. Але з цим до нас не звертаються. Тому тут вартує звернути увагу на роботу диспетчерської служби ПАТ «Львівгаз». Позаяк є будинки, які відключені не з технічних причин, а через борги, плануємо на наступний тиждень виїзд спільно з управлінням надзвичайних ситуацій, поліцією, щоб перевірити відключення від газу конкретних будинків. Відключення через борги є неприпустимим», – каже Ірина Маруняк.
За її словами, якщо у мешканця будинку є борг, то згідно з вимогами чинного законодавства, ПАТ «Львівгаз» має скерувати попередження про добровільну сплату боргу, може скласти графік розтермінування погашення заборгованості.
«Якщо людина не сплачує добровільно і не складає графіку розтермінування, тоді подати заяву до суду. І лише за рішенням суду і через виконавчу службу стягувати заборгованість, а не відключати цілий будинок від газу», – додала посадовиця.
Речник ПАТ «Львівгаз» Петро Лукіянчук пояснює ситуацію з відключенням львівських будинків від газопостачання великою кількістю порушень, які працівники установи фіксують під час перевірок. Він також заперечив інформацію про те, що «Львівгаз» перекриває газопостачання мешканцям через борги.
«Під час проведення технічного обслуговування ми фіксуємо безліч порушень, такі як витоки газу на кранах, на різьбових з’єднаннях, замуровані газопроводи, тріщини, корозія. Коли ми це фіксуємо, ми змушені перекрити подачу газу. Якщо ми виявили це в одній квартирі, то нам треба здійснити огляд усіх квартир, щоб впевнитися, що газове обладнання і газова мережа у порядку. І швидкість цього залежить від того, на скільки люди будуть оперативно відкривати нам двері. Тобто якщо кожен мешканець квартири швидко відкриє двері, то ми це зробимо за декілька годин. А якщо ні, то доводиться чекати по декілька днів», – пояснює Петро Лукіянчук.
«Є також випадки, коли трапляються витоки газу і самі мешканці нам телефонують, аби ми їх ліквідували. Якщо значний витік газу, зрозуміло, що ми маємо вимкнути газопостачання. Також якщо ми маємо провести роботи із заміни газового обладнання, і з ремонту – ми не можемо це зробити під тиском, тому ми маємо перекрити газопостачання», – додає він.
За словами Петра Лукіянчука, зараз у Львові триває інвентаризація показників лічильників. Якщо мешканці, які не подають показників лічильників, не відкривають двері контролерам «Львівгазу», то у будинках також можуть перекрити газопостачання.
«Деякі мешканці не відкривають двері нашим контролерам, а вони мають впевнитися, що усе газове обладнання у порядку. Відповідно, якщо є недопуск, контролери складають акт про недопуск і перекривають газопостачання», – каже Петро Лукіянчук.
Нагадаємо, раніше ZAXID.NET повідомляв про кілька випадків у Львові, коли під приводом ліквідації витоків «Львівгаз» відключав газ у великих житлових комплексах. В обмін на повернення газопостачання газовики вимагали у голів ОСББ підписати документ про відповідальність за внутрішньобудинкові газові труби, а мешканців оплатити борги за постачання газу.