У школярів будуть збирати відбитки пальців і волосся
МВС пропонує українським батькам заводити на дітей ідентифікаційні карти з анкетними даними та відбитками пальців. Пілотний проект уже з серпня втілюється у Івано-Франківську, але широкій громадськості його презентують 13 листопада. Наступного року таку практику хочуть запровадити по всій Україні. В МВС запевняють, що збір інформації про дітей буде відбуватися виключно за згодою батьків.
Ідея запровадити ідентифікаційні карти з відбитками пальців прийшла в Україну з Канади. Уряд цієї країни фінансує проект «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні», а безпосереднім втіленням проекту займається канадська компанія «Агрітім Канада Консалтинг Лтд».
Першим канадську ініціативу випробує на собі Івано-Франківськ. Офіційно проект, який передбачає анкетування школярів, презентують у одній із шкіл міста 13 листопада. Заповнювати анкету діти, як і здавати відбитки пальців, будуть добровільно, за згодою батьків.
Як запевнили ZAXID.NET у івано-франківській міліції, змушувати батьків ніхто не буде – кожен може відмовитися заповнювати анкету з детальними даними про свою дитину. Адже перелік в анкеті – чималий: від стану здоров’я до вподобань і хобі. Є також стрічка для відбитків пальця і місце, куди кріпиться волосина – на випадок, якщо знадобиться для аналізу ДНК. Така анкета, згідно із задумом організаторів, мала б щороку оновлюватися.
Ці анкети міліція лише допомагатиме заповнити, на зберігання їх не забиратимуть – анкети залишатимуться вдома. Лише у випадку, якщо з тією чи іншою дитиною щось трапиться, цією анкетою зможе скористатися міліція.
Тим часом громадські активісти негативно оцінюють запровадження в Івано-Франківську такого проекту. На думку місцевого журналіста і громадського активіста Руслана Коцаби, збір такої докладної інформації про дитину – аж до відбитків пальців – виглядає сумнівно з точки зору законності і порушує права людини. Такі дії, вважає він, притаманні поліцейській державі, якою Україна не мала б бути.
Загалом, відповідно до закону України «Про міліцію», правоохоронці мають право збирати відбитки пальців у людей, затриманих за підозрою у скоєнні злочину, а також підданих адміністративному арешту. На практиці ж, як зазначають юристи, відбитки пальців часто збирають у свідків і тих, хто повідомляє про злочини, оскільки це полегшує роботу слідчим, щоб порівняти сліди пальців на місці злочину.