Угорщина вимагає від України надати угорській мові офіційний статус
Водночас, голова МЗС Угорщини заявив, що не хоче «повторення тієї ситуації війни, яка є між нами зараз»
Угорщина чинитиме опір, якщо новий український закон про мови, який ухвалять замість скасованого «Закону Ківалова – Колесніченка», не дасть угорській мові статус офіційної. Про це міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, пише «Європейська правда».
«Є фундаментальний принцип, з якого ми виходимо: за міжнародним правом, вже надані меншинам права не можуть зменшуватися. І якщо до цього наявність 10% угорців у населеному пункті чи в районі дозволяла визначати мову цієї меншини офіційною, а новий закон підніме цю планку до 33% – то, звичайно ж, ми будемо опиратися», – заявив Сійярто.
За словами дипломата, Угорщина розуміє, що український уряд прагне знизити російський вплив, зокрема через ухвалення відповідного закону про мову. Але Будапешт не згоден із тим, щоб це відбилося на угорській громаді.
«У мене одне питання: якщо йдеться про російську мову, то як у цій картині з’явилися ми, угорці? Ми хочемо забратися звідти! Таке враження, що Угорщина просто потрапила під роздачу! Але в кожному разі – чи це «супутні руйнування», чи це так і планувалося – ваші дії б’ють по нас», – зазначив Петер Сійярто.
«Хоча я не хочу повторення тієї ситуації війни, яка є між нами зараз», – додав він.
Також він заявив, що стаття 7 українського закону про освіту погіршила ситуацію для закарпатських угорців, оскільки кількість годин на викладання угорською зменшиться.
«Я розумію, що ви хочете підвищити роль державної мови. Це ваше суверенне право, це внутрішнє питання, в яке я не хочу втручатися. Але підвищення ефективності навчання української не обов’язково означає, що ви маєте забирати час у предметів угорською мовою», – зазначив він
«І я вважаю, що викладання фізики чи біології українською не потрібне для кращого володіння державною мовою», – наголосив міністр.
Проте він також зазначив, що остаточне рішення Угорщини щодо українського закону про освіту «залежатиме від думки меншини».
Як писав ZAXID.NET, 28 лютого Конституційний суд України визнав мовний закон авторства колишніх депутатів від «Партії регіонів» Сергія Ківалова і Вадима Колесніченка неконституційним через грубі порушення під час процедури його схвалення.
Після цього Сійярто заявив, що рішення Конституційного суду України щодо мовного закону свідчить про «брутальну атаку» української влади на право меншин розмовляти рідною мовою.
«Товариство угорців Закарпаття» розкритикувало скасування мовного закону Ківалова-Колесніченка, заявивши, що рішення Конституційного суду України порушує права національних меншин.