МЗС відреагувало на висадку українця з літака Wizz Air через інвалідність
Пізніше компанія Wizz Air, якій належить літак, публічно попросила вибачення за цю ситуацію
В аеропорту ізраїльського Тель-Авіва співробітники угорської лоукост-авіакомпанії Wizz Air примусово висадили українського громадянина з інвалідністю. Чоловік мав протез ноги, який заважав йому сидіти на місці, повідомило білоруське видання Nexta у суботу, 8 липня. У понеділок, 10 липня, на інцидент відреагувало українське МЗС. Хоч ЗМІ повідомляли про те, що чоловік є ветераном, який отримав інвалідність на фронті, МЗС спростувало цю інформацію у вівторок, 11 липня.
За даними ЗМІ, військовослужбовець з України, який втратив ногу на фронті, не зміг потрапити до Варшави. Через те, що чоловік не міг сидіти на своєму місці, він був змушений стояти півтори години у кутку літака. Згодом, за даними видання, чоловік впав та пошкодив руки.
За словами екіпажа літака, чоловік поводив себе неадекватно, тому його змусили покинути рейс. У неділю, 9 липня, компанія офіційно попросила вибачення за інцидент, проте заявили, що висадка ветерана була «тяжким, проте необхідним рішенням для безпеки пасажира».
«Ми просимо вибачення за викликане невдоволення щодо ситуації з пасажиром на нашому нещодавньому рейсі з Тель-Авіва до Варшави. Безпека є нашим пріоритетом номер один, тому екіпаж відповідальний за те, щоб усі пасажири були готові до перельоту або ж мали супровід для допомоги. Ветерану надали воду, і місце, щоб очікувати на допомогу персоналу аеропорту», – повідомили у прес-службі Wizz Air.
У компанії зазначили, що не дискримінують людей через інвалідність. Водночас у Wizz Air заявили, що в разі, якщо працівники рейсу помітять, що хтось із пасажирів має хвороби, які можуть спричинити їм шкоду під час перельоту, їм відмовлятимуть у посадці.
На інцидент у Тель-Авіві відреагувало міністерство закордонних справ України. Речник МЗС Олег Ніколенко повідомив, що міністерство хоче розібратися в цій ситуації та захистити українського ветерана.
«Оскільки формальних звернень до нас не надходило, просимо українського ветерана, якому було відмовлено в рейсі на Варшаву, вийти на зв'язок до МЗС або посольства України в Ізраїлі. Якщо підтвердиться порушення, докладемо максимальних зусиль для відновлення прав громадянина України. Захист прав українців за кордоном – безумовний пріоритет», – повідомив Олег Ніколенко.
У вівторок, 11 липня, Олег Ніколенко заявив, що МЗС розшукало чоловіка, якого висадили з літака. Речник МЗС повідомив, що чоловік на ім'я Олександр не є військовослужбовцем та ніколи не служив у ЗСУ. Український консул в Ізраїлі допоміг Олександру сісти на рейс до Європи, звідки він вирушить до України.
«Важлива інформація: наш громадянин ніколи не служив в лавах ЗСУ та не є ветераном. Інвалідність він отримав внаслідок ДТП багато років тому. Але він є українським громадянином, тому для нас було обов'язком надати йому допомогу», – повідомив Олег Ніколенко.
Олександр зустрівся з українським консулом в Ізраїлі, який допоміг йому дістатися до Європи
Попри вибачення Wizz Air в українському МЗС вважають, що права громадянина України було порушено. Щодо інциденту триває розслідування.
Нагадаємо, угорський лоукостер Wizz Air у серпні 2022 року повідомив, що відновить польоти до Москви, попри те, що Європа скасувала всі рейси в Росії після початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Після критики компанія таки передумала відновлювати польоти до країни-агресорки. У прес-службі Wizz Air зазначили, що вимушені поки що відмовитися від цього наміру через «обмеження галузевого ланцюга поставок», не згадавши нічого про критику з боку світу.